tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Turcja vs. UE. Dyplomatyczne starcie

Turecka flaga na konsulacie Holandii. W Stambule poleciały jajka i kamienie

Manifestanci zgromadzili się w niedzielę przed konsulatem Holandii w Stambule, żeby zaprotestować przeciw wydaleniu tureckiej minister ds. rodziny i polityki społecznej Fatmy Betul Sayan z Holandii - informuje agencja AFP. Według AP, jeden z protestujący wspiął się na dach konsulatu i zastąpił flagę holenderską flagą turecką.

Protestujący, jak informuje Reuters, obrzucili budynek holenderskiego konsulatu w Stambule jajkami i kamieniami. Nad ranem zmieniona została także powiewająca nad konsulatem flaga - zdjęta została holenderska, a zamocowana turecka.

Zamiana flag

Według agencji AP, zamiany dokonał jeden z protestujących, któremu udało się wspiąć na dach budynku. Z kolei Reuters przywołuje wypowiedź przedstawicieli tureckiego prezydenta, którzy mieli twierdzić, że zmiany flagi dokonali urzędnicy z holenderskiego konsulatu i nie były w nią zaangażowane osoby z zewnątrz.

Na nagraniach sprzed konsulatu widoczny jest niezidentyfikowany mężczyzna w szarej bluzie, który stoi na jego dachu. Unosi on ręce do góry i wykrzykuje po arabsku słowa "Bóg jest wielki". Turecka flaga po niedługim czasie została zdjęta i zastąpiona z powrotem holenderską.

Do demonstracji doszło w niedzielę również przed ambasadą Holandii w tureckiej stolicy, Ankarze.

Kryzys holendersko-turecki

Turecka minister przybyła do Rotterdamu w sobotę wieczorem. Miała tam wziąć udział w wiecu z zamieszkałymi w Holandii Turkami, w ramach kampanii przed kwietniowym referendum konstytucyjnym w Turcji w sprawie zmiany systemu politycznego z parlamentarnego na prezydencki.

Policja holenderska uniemożliwiła jej jednak wejście do konsulatu. Po kilku godzinach bezowocnych negocjacji została uznana za "niepożądaną cudzoziemkę" i odstawiona do granicy z Niemcami.

Decyzję w sprawie wydalenia i sposobu jego przeprowadzenia podjął premier Holandii Mark Rutte wraz z ministrem spraw zagranicznych Albertem Koendersem.

Wydalenie tureckiej minister oraz wcześniejsza odmowa udzielenia zgody na lądowanie w Rotterdamie samolotu na pokładzie z tureckim ministrem spraw zagranicznych Mevlutem Cavusoglu spowodowała bezprecedensowy kryzys w stosunkach holendersko-tureckich.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Turcja vs. UE. Dyplomatyczne starcie

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje