tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Konklawe wybrało papieża

Tak witali się z wiernymi Jan Paweł II i Benedykt XVI. Ich pierwsze słowa

16 października 1978 r., kwadrans przed godz. 19, na balkonie wychodzącym na Plac Św. Piotra stanął polski kardynał Karol Wojtyła. Już w nowej roli. - Bałem się przyjąć ten wybór, ale zrobiłem to w duchu posłuszeństwa (...) - Brzmiały jedne z pierwszych słów nowego papieża do wiernych. Z tego samego miejsca, 27 lat później, jego następca Benedykt XVI nazywał siebie "pokornym robotnikiem" wybranym po "wielkim Janie Pawle II".

- Oznajmiam wam radosną nowinę. Habemus Papam (tłum. "mamy papieża")! - tymi słowami kardynał Pericle Felici 16 października 1978 r. witał nowego biskupa Rzymu. Gdy tłum przycichł dodał: "Carolum Sanctae Romanae Ecclesiae Cardinalem Wojtyla Ioannem Paulum Secundum!".

Jan Paweł II: Lęk i radość

Wtedy na balkonie ukazała się sylwetka Karola Wojtyły. Polski biskup uśmiechał się i błogosławił. Jego pierwsze słowa brzmiały: - Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Najdrożsi Bracia i Siostry. Jesteśmy jeszcze wszyscy pogrążeni w bólu po śmierci ukochanego Papieża Jana Pawła I. I oto najczcigodniejsi kardynałowie powołali nowego biskupa Rzymu. Wezwali go z kraju dalekiego. Dalekiego, ale zawsze tak bliskiego przez wspólnotę wiary i tradycji chrześcijańskiej - zwracał się do wiernych.

W kolejnym zdaniu papież przyznał, że "bał się przyjąć ten wybór". - Ale zrobiłem to w duchu posłuszeństwa Panu naszemu - Jezusowi Chrystusowi i w całkowitym zaufaniu Jego Matce, Najświętszej Maryi Pannie - wyjaśnił.

I, nieco bardziej żartobliwie, dodał: - Nie wiem, czy będę umiał dobrze mówić w waszym... naszym języku włoskim. Gdybym się pomylił, poprawcie mnie. Oto staję przed Wami, aby wyznać naszą wspólną wiarę, naszą nadzieję i naszą ufność w Matkę Chrystusa i Matkę Kościoła, a także rozpocząć od nowa tę drogę historii Kościoła - rozpocząć z pomocą Boga i pomocą ludzi.

Następnie po raz pierwszy Jan Paweł II pobłogosławił Urbi et Orbi (miastu i światu).

Benedykt XVI: Ja, pokorny robotnik

Niespełna 27 lat później w tym samym miejscu stanął następca Jana Pawła II, Benedykt XVI. Nowy papież stanął na balkonie również kwadrans przed godziną 19 (dokładnie o godz. 18:47). - Kochani bracia i siostry, po wielkim Janie Pawle II, kardynałowie wybrali mnie, prostego i pokornego robotnika w winnicy Pana - rozpoczął nowy biskup Rzymu.

W kolejnych zdaniach Benedykt XVI przyznał, że "cieszy go, iż Pan z takimi niedoskonałymi narzędziami może pracować i rządzić" oraz "powierzył siebie modlitwie wiernych". - Idźmy naprzód w radości Pana. Pan będzie nas wspierał. I Maria, matka jego, będzie stała przy nas. Dziękuję bardzo - zakończył papież. Po tych słowach Benedykt XVI udzielił błogosławieństwa "Urbi et Orbi".

Konklawe wybrało papieża

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
dojrzały

Pamiętam ten dzień - pamiętam czas pielgrzymek Jana Pawła do Polski - A WY politycy pamiętacie ? Dobrze by było abyście sobie przypomnieli - wtedy staliście wszyscy w jednym szeregu. A teraz - wyszło z was szydło !

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje