Tak Polska korzysta z Unii. Prawie 1/4 funduszu spójności to inwestycje nad Wisłą


Ile pieniędzy z UE Polska dostaje co roku? Parlament Europejski na swojej stronie internetowej udostępnia w interaktywnym serwisie dane dotyczące zysków krajów z uczestnictwa we Wspólnocie. W 2011 r. nasz kraj wchłonął 14,4 mld euro (ponad 56 mld zł). Aż 67 proc. tej kwoty to projekty finansowane w ramach funduszu spójności, a kolejne 30 proc. to dopłaty do rolnictwa. W tym samym czasie sami oddaliśmy do wspólnej kasy tylko 3,23 mld euro.

Na pozostałe 2-3 proc. kwoty składają się projekty związane z badaniami, rozwojem i innowacyjnością w gospodarce.

ZOBACZ INTERAKTYWNĄ MAPĘ PE

Spójność, rolnictwo i nauka w tyle

Z 14,44 mld euro aż 9,63 mld euro przeznaczono na projekty w ramach funduszu spójności. To oznacza, że m.in. do polskich samorządów trafia ok. 40 mld zł unijnej pomocy. Polska łącznie "wchłania" ok. 24 proc. wszystkich pieniędzy Unii z tego funduszu.

Polskie rolnictwo, które pochłania 30 proc. naszych "zysków", korzysta mimo wszystko z Unii mniej, niż ta część gospodarki w większości krajów członkowskich. W nich średnia podziału unijnego tortu wygląda tak, że aż 49 proc. wszystkich pieniędzy idzie na wspomaganie wsi. Łącznie polska wieś dostaje ok. 6,8 proc. unijnych wypłat dla rolnictwa, a więc tracia na nią co 14-te euro z unijnego skarbca.

Polska bardzo mało korzysta tymczasem z możliwości rozwijania badań. Projekty związane z innowacyjnością w gospodarce stanowią zaledwie 50-tą część zysków absorbowanych przez nasz kraj, gdy tymczasem średnia unijna wynosi w tej "działce" aż 11 proc.

Polski "prezent" dla Wielkiej Brytanii

Przy "wypłacie" z UE 14,4 mld euro w 2011 r., Polska wpłaciła do wspólnej kasy zaledwie 3,23 mld euro. Co ciekawe, w ramach tych wydatków znalazły się aż 183 mln euro wypłacone przez nasz kraj bezpośrednio Wielkiej Brytanii, która korzysta w UE z tzw. rabatu.

Brytyjski rabat to zniżka, jaką w latach 80-tych wywalczył gabinet Margaret Thatcher, która stwierdziła, że jej kraj wpłaca do kasy UE tyle pieniędzy, nie korzystając np. w zbyt zbyt dużym stopniu z dopłat w rolnictwie, że należy jej się jakiś "bonus". Na rabat składają się wszystkie kraje Wspólnoty. Rocznie stanowi on kwotę ok. 6 mld euro i wzrasta lub maleje w zależności od wysokości budżetu Unii na dany rok.

Autor: adso//kdj / Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: