Szósta próba atomowa już niedługo? Zdjęcia satelitarne wskazują na gorączkowe prace


Korea Północna kończy przygotowania do przeprowadzenia próby atomowej - wynika z analizy zdjęć satelitarnych wykonanej przez amerykański think tank "38 North". Byłaby to szósta próba atomowa Pjongjangu, który jednocześnie przeprowadza próby nowych pocisków rakietowych.

Portal "38 North" wyspecjalizowany jest w śledzeniu wydarzeń w Korei Północnej i regularnie analizuje zdjęcia satelitarne tego państwa pod kątem jego postępów w programach atomowym i rakietowym. Na fotografiach wykonanych w dniach 25-26 marca mają według niego być widoczne pojazdy i platformy stojące na testowym poligonie rakietowym Punggye-ri.

Ostatecznego dowodu brak

Na miejscu zaobserwowano również przewody komunikacyjne, położone w tunelu, w którym może zostać przeprowadzona podziemna próba atomowa. Z okolicy wcześniej została wypompowana woda, "przypuszczalnie by utrzymać suchość w tunelu, potrzebną do monitorowania sytuacji lub dla sprzętu komunikacyjnego", stwierdzono.

"Wszystko to silnie sugeruje, że przygotowania do testu idą pełną parą, obejmując także montaż oprzyrządowania. Obrazy jednak nie dostarczają żadnego ostatecznego dowodu (obecności) ładunku atomowego lub terminu przeprowadzenia testu" - podsumowano.

"38 North" wskazuje, że brak aktywności w innych częściach poligonu "może oznaczać, że przygotowania do testu znajdują się w ostatecznej fazie". "Podkreślono jednocześnie, że ponieważ Pjongjang jest świadom, że świat obserwuje jego działania z orbity, możliwe są także oszustwa i należy być ostrożnym w "deklarowaniu, że próba atomowa jest nieuchronna".

Pentagon śledzi sytuację

W związku z przygotowaniami Korei Północnej do kolejnego testu nuklearnego Stany Zjednoczone 24 marca skierowały do tego regionu samolot przystosowany do wykrywania eksplozji nuklearnych. Maszyna WC-135 Constant Phoenix przyleciała do Japonii i używana jest do patrolowania obszarów wokół Półwyspu Koreańskiego.

Pierwszy test nuklearny Korea Północna przeprowadziła w 2006 roku, a w roku 2016 odbyły się dwa takie testy.

Pentagon jest zaniepokojony dążeniem Korei Północnej do zminiaturyzowania głowicy nuklearnej tak by użyć opracowywanej rakiety balistycznej do jej przenoszenia. Jednocześnie Korea Północna przeprowadza próby rakietowe. 6 marca wystrzeliła cztery pociski balistyczne, które po przebyciu około 1000 km spadły do morza w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii ok. 300 km od wybrzeży prefektury Akita.

Autor: mm\mtom / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: W. Keith Luse, Senior Professional Staff Member, U.S. Senate