tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Szewach Weiss odznaczony Orderem Orła Białego. "Syn narodu żydowskiego i polskiej ziemi"

zobacz więcej wideo »
Szewach Weiss odznaczony Orderem Orła Białego. "Syn narodu żydowskiego i polskiej ziemi"
  • Prezydent o odznaczonym Szewachu WeissiePrezydent o odznaczonym Szewachu Weissie
  • Szewach Weiss odznaczony Orderem Orła Białego. "Syn narodu żydowskiego i polskiej ziemi"Szewach Weiss odznaczony Orderem Orła Białego. "Syn narodu...
  • Prezydent Duda odwiedził Yad Vashem: nigdy nie może być zgody na nienawiśćPrezydent Duda odwiedził Yad Vashem: nigdy nie może być zgody...
  • Andrzej Duda w Yad VashemAndrzej Duda w Yad Vashem
Foto: prezydent.pl | Video: TVN24 BiS Szewach Weiss z Orderem Orła Białego

Prezydent Andrzej Duda odznaczył w Jerozolimie Orderem Orła Białego byłego ambasadora Izraela w Polsce i byłego przewodniczącego Knesetu Szewacha Weissa. Zwracając się do niego prezydent powiedział: - Jest pan profesor synem narodu żydowskiego i polskiej ziemi.

Szewach Weiss został odznaczony "w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz pogłębiania przyjaznych oraz wszechstronnych relacji pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Państwem Izrael".

- To, że jesteśmy tu w Jerozolimie, że pan prezydent zdecydował nadać mi to bardzo ważne odznaczenie właśnie tutaj, to jest bardzo wzruszające i symboliczne - oświadczył Weiss podczas uroczystości wręczenia mu Orderu przez prezydenta Dudę.Podkreślił, że dla Żydów Izrael i Jerozolima to było to samo. - Modląc się na całym świecie, modlili się w kierunku tej naszej wiecznej stolicy, nawet w ostatnich sekundach życia, nawet w komorach gazowych, w cieniu śmierci, przy tych grobach, które zmuszeni zostali kopać dla samych siebie i swoich rodzin, modląc się do Boga, aby pomógł - mówił Weiss.

Jak zaznaczył, przyznane mu odznaczenie należy się w rzeczywistości wszystkim ambasadorom Izraela w Polsce. - Ta nagroda jest dla tych, którzy dodali jakąś cegiełkę. To nie była zwyczajna sprawa. Na polskich ziemiach jednak jest taka plama krwi żydowskiej. Niemcy, faszyści, hitlerowcy tam stworzyli tę fabrykę śmierci, na polskich ziemiach - powiedział Weiss.

Oglądaj
Szewach Weiss odznaczony Orderem Orła Białego. "Syn narodu żydowskiego i polskiej ziemi"
Wideo: tvn24 Szewach Weiss odznaczony Orderem Orła Białego. "Syn narodu żydowskiego i polskiej ziemi"

Były ambasador Izraela w Polsce

Weiss to izraelski polityk, profesor nauk politycznych, był posłem w Knesecie, a także jego przewodniczącym. Przewodniczący Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem. W latach 2000-2003 był ambasadorem Izraela w Polsce.

Urodził się w 1935 r. w Borysławiu, położonym wówczas na terenie Rzeczypospolitej, obecnie na Ukrainie. Po II wojnie światowej wyjechał z rodziną do Izraela. Jest autorem wielu książek obejmujących tematy polityczne, socjologiczne, sprawy dotyczące II wojny światowej oraz tematykę dla dzieci i młodzieży.

Za działalność społeczno-polityczną był wielokrotnie nagradzany, otrzymał m.in. Nagrodę Tolerancji, nagrodę ministra kultury za zasługi dla kultury polskiej. W 2004 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski uhonorował go Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP "w uznaniu wybitnych zasług w tworzeniu płaszczyzny porozumienia między narodem polskim i żydowskim, za umacnianie stosunków polsko-izraelskich".

Pięć lat później, za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej otrzymał od ministra spraw zagranicznych Odznakę Honorową "Bene Merito". Jest doktorem honoris causa m.in. Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Dowiedz się więcej...

Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Pozostałe informacje