Szefowie rządów V4 spotkali się w Budapeszcie. Rozmowy o trzech kwestiach

[object Object]
Premier Szydło z wizytą w Budapeszcietvn24
wideo 2/5

Będzie nasze wspólne stanowisko, jeśli chodzi o delegowanie pracowników. Mandat do negocjacji Grupy Wyszehradzkiej w tej sprawie uzyskał premier Węgier Viktor Orban - poinformowała w środę w Budapeszcie premier Beata Szydło po spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej.

W środę w stolicy Węgier odbył się szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) w formacie V4+ wraz z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Wcześniej premierzy z krajów Grupy Wyszehradzkiej spotkali się we własnym gronie.

Szefowa polskiego rządu podkreśliła, że V4 bardzo intensywnie pracuje w trakcie węgierskiej prezydencji tego gremium.

Omawiane kwestie

Szydło poinformowała, że rozmawiano o trzech kwestiach: pracownikach delegowanych, wsparciu dla Włoch w związku z kryzysem na Morzu Śródziemnym oraz na temat "nierównej jakości produktów spożywczych" sprzedawanych w naszym regionie Europy.

- Wspólnie wystąpimy, jeżeli chodzi o delegowanie pracowników. Będzie nasze wspólne stanowisko. Pan premier Orban został upoważniony przez nas do prowadzenia negocjacji w tej sprawie z Francuzami - oświadczyła polska premier. - Zależy nam na tym, żeby polityka dotycząca delegowanych pracowników opierała się na kompromisie, który nie zamknie rynku dla naszych firm ze względu na nadmierne obciążenia biurokratyczne czy protekcjonizm. To jest nasz cel i ten cel wspólnie podejmujemy - dodała.

Szydło zaznaczyła, że druga kwestia, którą omawiali premierzy państw V4, dotyczyła wsparcia dla Włoch w związku z kryzysem na Morzu Śródziemnym.

- Wystosowaliśmy wspólne wsparcie dla Włochów, oczekujemy też większej otwartości UE, jeżeli chodzi o politykę migracyjną - podkreśliła.

Jako trzeci temat rozmów polska premier wymieniła wspólne stanowisko V4 wobec "nierównej jakości produktów spożywczych" sprzedawanych w naszym regionie Europy.

- Bardzo ważna sprawa, dotycząca nie tylko jakości wytworów, możliwości producentów rolnych, naszych handlowców, ale przede wszystkim zdrowia naszych obywateli. W naszej opinii Komisja Europejska musi tutaj zareagować i ten mandat do negocjacji w tej sprawie uzyskał od nas właśnie pan premier (Słowacji) Robert Fico - poinformowała Beata Szydło.

Tworzenie grupy roboczej

Premier Węgier Viktor Orban po spotkaniu premierów V4 z szefem rządu Izraela Benjaminem Netanjahu powiedział z kolei, że państwa Grupy Wyszehradzkiej i Izrael utworzą wspólną grupę roboczą do spraw walki z terroryzmem.

- Premier Netanjahu wysunął propozycję, by utworzyć wspólną grupę roboczą do spraw walki z terroryzmem. Przyjęliśmy ją - zaznaczył Orban.

Dodał też, że Netanjahu wystąpił z postulatem utworzenia grupy roboczej do spraw wspomagania współpracy technologicznej. - Szczegóły wypracujemy – zapowiedział Orban.

Premier Węgier poinformował również, że Netanjahu zaprosił przywódców V4 do Izraela i zaproszenie to zostało przyjęte. Benjamin Netanjahu od poniedziałku przebywa z czterodniową wizytą na Węgrzech. Spotkał się już z premierem Viktorem Orbanem. Jest to pierwsza wizyta izraelskiego premiera w tym kraju od prawie 30 lat.

"Pięć demokracji i wyzwanie"

Podsumowując środowe spotkanie z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, premier Izraela wskazał, że wszystkie pięć krajów to "pięć demokracji, które zmagają się z wieloma wyzwaniami". Wśród tych wyzwań wymienił między innymi wojujący islamizm i terroryzm. - Izrael ma w tym względzie unikalną rolę do odegrania. To jest jedyne zachodnie państwo w regionie, jedyne państwo zdolne do ograniczenia i walki z tymi zagrożeniami - podkreślił.

- Zaproponowałem więc utworzenie grupy roboczej, która wypracuje sposoby współdziałania w walce z rozwijającym się na świecie terroryzmem. Mam wrażenie, że razem zrobimy więcej - dodał.

Według Netanjahu obiektywnym interesem Europy jest współpraca z Izraelem w obszarze walki z terroryzmem i poszukiwanie nowych technologii. - Ucieszyło mnie stanowisko wyrażane przez kraje wyszehradzkie i potwierdzenie, że będą o tym mówić w UE (...). Nie będę tutaj krytykować Europy, ale chcę powiedzieć, że nie dostrzega się, iż Izrael to jest jedyna demokracja na Bliskim Wschodzie, jedyne miejsce, gdzie chrześcijanie są bezpieczni - oznajmił Netanjahu. - Izrael to jest bastion wartości europejskich i Zachodu w tym nie najłatwiejszym, mrocznym wręcz okresie - dodał.

Według niego poprzez współpracę Unia Europejska i Izrael mogą sobie więcej zaoferować między innymi w dziedzinie bezpieczeństwa i technologii.

Tematy rozmów

Jak podkreślił wcześniej rzecznik polskiego rządu Rafał Bochenek, celem wyszehradzkiej czwórki jest zacieśnienie współpracy z Izraelem między innymi w obszarze innowacji i wysokich technologii.

- Wśród tematów omówiony zostanie bliskowschodni proces pokojowy oraz relacje na linii UE-Izrael. Szczyt będzie również okazją do omówienia spraw wewnątrzunijnych: kryzysu migracyjnego i kwestii związanych z szeroko rozumianym bezpieczeństwem obywateli - poinformował rzecznik.

Bochenek zaznaczył, że po zakończeniu sesji plenarnej państw Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się dwustronne spotkanie premier Szydło z premierem Netanjahu.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała natomiast w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej, że podczas środowych rozmów szefów rządów V4 premier Szydło przedstawi także informacje na temat szczytu Trójmorza, który odbył się na początku lipca w Warszawie, oraz wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce.

Autor: tas/sk/jb/now / Źródło: PAP