tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Imigracyjny kryzys w Europie

Imigranci przybywający do Grecji będą odsyłani. Jest przeciek ws. porozumienia z Turcją

Od 20 marca wszyscy imigranci, nielegalnie przybywający do Grecji będą odsyłani do Turcji - tak wynika z nieoficjalnych informacji na temat projektu porozumienia UE-Turcja. Teraz zajmą się nim przywódcy 28 państw członkowskich UE.

Jak nieoficjalnie poinformowały źródła w Brukseli, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zaproponował UE uzgodnione z Turcją porozumienie ws. migracji; chce przyjęcia go bez poprawek.

Z projekt unijno-tureckiego porozumienia ws. migracji ma także wynikać, że UE i Turcja otworzą do końca czerwca br. jeden rozdział negocjacji akcesyjnych.

Od godziny 9 rano w piątek negocjacje z Davutoglu prowadzili w imieniu UE szef Rady Europejskiej Donald Tusk, przewodniczący KE Jean-Claude Juncker oraz premier sprawującej prezydencję Holandii Mark Rutte.

Sporne punkty

Jak relacjonowano w piątek przed południem, problematyczne były cztery kwestie. Po pierwsze, chodzi o podstawy prawne porozumienia, które przewiduje, że wszyscy uchodźcy przybywający nielegalnie na greckie wyspy z Turcji będą odsyłani z powrotem. Negocjatorzy chcą zapewnić, że mechanizm będzie tak skonstruowany, by był zgodny z prawem międzynarodowym i unijnym.

Unia chce od Ankary gwarancji, że odsyłani z Grecji uchodźcy będą mieli w Turcji prawa i ochronę równorzędną do tych, jaką gwarantuje konwencja genewska.

Drugim problemem jest propozycja dotycząca otwarcia pięciu nowych rozdziałów w negocjacjach w sprawie przystąpienia Turcji do UE. Sprzeciw w tej sprawie zgłasza Cypr, który od lat blokuje negocjacje akcesyjne z Turcją. Władze w Nikozji od 40 lat uwikłane są w konflikt z Turcją wokół Tureckiej Republiki Cypru Północnego.

Kolejną kwestią jest ustalenie, od kiedy cała unijno-turecka umowa miałaby być wdrażana. Dyplomaci mówili, że nie uda się jej uruchomić w ciągu jednego dnia. W praktyce chodzi o to, kiedy uchodźcy mieliby być odsyłani do Turcji. Ale jest też druga strona medalu, bo UE musi się zgodzić na szybkie przyjmowanie Syryjczyków, którzy mieliby być przesiedlani do Europy z obozów w Turcji, a na to nie mają ochoty niektóre kraje.

Jeden przyjęty za jednego odesłanego

Projekt planu unijno-tureckiego zakłada, że za każdego odesłanego do Turcji Syryjczyka kraje unijne przejmą jednego syryjskiego uchodźcę z tureckich obozów. Polsce zależało na tym, aby to rozwiązanie nie tworzyło nowych zobowiązań do przyjmowania uchodźców, niż uzgodnione w ubiegłym roku programy przesiedleń i relokacji uchodźców.

Wykorzystanie wcześniej uzgodnionych programów unijnych pozwoliłoby na przejęcie bezpośrednio z Turcji 72 tysięcy Syryjczyków. Na Polskę przypadałoby około 5000 osób. Jak na razie polski rząd przygotował 100 miejsc w ramach programu relokacji uchodźców i - jak wynika z informacji ze źródeł zbliżonych do rządu - Polska jest gotowa przyjmować 100 uchodźców na kwartał.

Ostatnią sporną kwestią są pieniądze. Turcja chce podwojenia unijnego wsparcia dla uchodźców przebywających w tym kraju. Jeszcze pod koniec zeszłego roku "28" zgodziła się przekazać na ten cel 3 mld euro. Według źródła trwają rozmowy o tym, jak środki te miałby być wykorzystane.

Imigranci szturmują Europę »

Oglądaj
Imigranci szturmują Europę
Wideo: Reuters TV Włosi niemal każdego dnia ratują migrantów na morzu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Imigracyjny kryzys w Europie

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Lysander

Jeżeli UE otworzy granicę z Turcją w ciągu max 5 lat będziemy mieć na ulicach Europejskich miast kilkanaście milionów obecnych Turków i kilkanaście milionów nowych "Turków" z Syrii, Iraku, Iranu, Somalii, Wybrzeża Kości Słoniowej, itp., którym paszporty zostaną wyrobione w ciągu kolejnych kilku lat. W tym samym czasie zaczną narastać rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Sebek 1

   Jeśli Unia ulegnie i otworzy drzwi Turcji to mamy po Europie.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje