Tęczowa mapa Europy. Polska na czerwono

Tęczowa mapa Europy. Polska na czerwono
Tęczowa mapa Europy. Polska na czerwono
TVN24 BiS
Polska nie wypadła w rankingu najlepiej TVN24 BiS

Międzynarodowe Stowarzyszenie Lesbijek i Gejów ILGA Europe opublikowało coroczny raport podsumowujący sytuację osób LGBTI w różnych krajach Europy. Wśród 49 ujętych w badaniu krajach Polska uplasowała się na 37. pozycji.

Organizacja oceniła warunki życia osób LGBTI (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transgenderycznych i interseksualnych) w 49 krajach. Pod uwagę wzięto rozwiązania prawne, praktyki oraz stosunek do tej kwestii. Poszczególnym krajom przyznawano oceny procentowe. 100 proc. to - jak piszą autorzy - gwarancja pełnego poszanowania praw człowieka i pełna równość.

Polska nie wypadła w zestawieniu najlepiej (18 proc.). Z rankingu wynika, że o bliżej jej do krajów takich jak Białoruś, Ukraina czy Mołdawia niż do o wiele bardziej przyjaznych społecznościom LGBTI Niemiec, Francji czy Hiszpanii.

Wśród państw należących do UE najgorszy wynik uzyskały właśnie Polska, Litwa (18 proc.), Łotwa (17 proc.) i Włochy (20 proc.).

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez organizację najlepsze warunki dla LGBTI panują natomiast na Malcie (88 proc.), Belgii (82 proc.), Wielkiej Brytanii (81 proc.), Danii (71 proc.), Hiszpanii (70 proc.), Portugalii (70 proc.), Finlandii (67 proc.), Chorwacji (67 proc.) i Holandii (66 proc.).

Polsce zarzucono m.in. negatywną retorykę i sprzeciw wobec równości osób LGBTI, które zdaniem organizacji stały się bardziej widoczne w ciągu ostatniego roku. Zwrócono uwagę na homofobiczne komentarze pojawiające się w przestrzeni publicznej. Za najbardziej rozczarowujący moment uznano brak wprowadzenia ustawy o uzgadnianiu płci, którą ostatecznie zawetował prezydent Andrzej Duda.

Skąd taka niska ocena?

W raporcie przywołano wypowiedź Krystyny Pawłowicz, która w marcu ubiegłego roku stwierdziła, że "rząd (poprzedni - red.) kontynuuje wprowadzanie chorej ideologii gender, polegającej na tym, że promuje się patologie seksualne". Przypomniano także słowa Jarosława Kaczyńskiego, który nazwał procedurę zmiany płci kaprysem i atakiem na rodzinę.

Organizacja krytykuje także zbyt mało rygorystyczne przepisy dotyczące przestępstw na tle homofobicznym. Raport wskazuje, że kary w przypadku takich zbrodni są zbyt niskie, a osoby LGBTI nie otrzymują należytej ochrony.

Niska pozycja Polski w rankingu wynika też m.in. z braku rozwiązań prawnych dotyczących związków partnerskich osób tej samej płci.

Polska nie wypadła w rankingu najlepiej

Autor: kg\mtom / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock