Kolejna wojna wisi na włosku? Nadzwyczajne spotkanie na koreańskiej granicy

Koreańska Strefa Zdemilitaryzowana od strony PołudniaEdward N. Johnson, U.S Army Public Affairs Officer

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydent Korei Południowej spotka się z wysokim przedstawicielem władz Korei Północnej w miejscowości Panmundżom w strefie zdemilitaryzowanej. Tematem rozmów będzie rosnące w ostatnich dniach napięcie między dwoma zwaśnionymi krajami.

Przedstawiciele władz Korei Południowej poinformowali, że zaproszenie do rozmów napłynęło z Pjongjangu. Gabinet prezydenta Korei Południowej przekazał, że do spotkania dojdzie o godz. 18 czasu lokalnego.

Rozmowy odbędą się w miejscowości Panmundżom w południowokoreańskiej prowincji Kyonggi w strefie zdemilitaryzowanej. To tutaj 27 lipca 1953 roku doszło do popisania zawieszenia broni w wojnie koreańskiej.

Rosnące napięcie na granicy

Relacje między państwami koreańskimi pogorszyły się w ostatnim czasie po incydencie, który miał miejsce na początku sierpnia. Ciężko ranni zostali wtedy dwaj południowokoreańscy żołnierze. Władze z Południa oskarżają wojska północnokoreańskie o podłożenie min, które raniły wojskowych podczas patrolu.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un ogłosił w piątek, że wprowadza "stan wojenny" na obszarze wzdłuż granicy z Koreą Południową - informację tę podały oficjalne północnokoreańskie media. Przekazywały one, że na nadzwyczajnym posiedzeniu Centralnej Komisji Wojskowej Partii Pracy Korei w nocy z czwartku na piątek Kim rozkazał armii, by była "gotowa o każdej porze do działań zbrojnych" przeciw Korei Płd.

Ministerstwo obrony Korei Południowej przekazało w czwartek, że siły zbrojne Korei Płn. dwukrotnie ostrzelały terytorium Korei Płd. Nie podano, czy były ofiary. Tego samego dnia Pjongjang zagroził Seulowi akcją zbrojną, jeśli w ciągu 48 godzin nie ustaną propagandowe komunikaty na granicy.

Strefa zdemilitaryzowana

Rozdzielająca obie Koree strefa zdemilitaryzowana ma ok. 4 km szerokości. Po obu jej stronach skoncentrowano w sumie setki tysięcy żołnierzy i ciężkie uzbrojenie. Jest ona nadzorowana wspólnie przez żołnierzy ONZ i Koreę Północną, a Korea Południowa patroluje południową część strefy.

Oba państwa koreańskie pozostają formalnie w stanie wojny, a dzieląca je linia demarkacyjna należy do najsilniej ufortyfikowanych na świecie. Wojna koreańska (1950-1953) zakończyła się bowiem jedynie rozejmem. Dotychczas nie zawarto układu pokojowego.

[object Object]
Manewry południowokoreańskiej armii na spornym archipelaguEPA/YONHAP SOUTH KOREA
wideo 2/21

Autor: kło//gry / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: Edward N. Johnson, U.S Army Public Affairs Officer