tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Moskwa: Krymu nie oddamy, wojny w Donbasie nie chce kończyć Ukraina

Rosja odmawia jakichkolwiek rozmów o zwrocie okupowanego Krymu. Jednocześnie szef MSZ Rosji oskarżył Ukrainę o blokowanie realizacji porozumień mińskich ws. Donbasu.

- Nie mamy czego oddawać. Nie prowadzimy żadnych rozmów z nikim o zwrocie Krymu - powiedział Siergiej Ławrow a konferencji prasowej poświęconej rezultatom działalności rosyjskiej dyplomacji w 2015 roku. - Krym jest terytorium Federacji Rosyjskiej w pełnej zgodzie z wolą jego mieszkańców - dowodził Ławrow, mówiąc o należącym do Ukrainy Krymie zaanektowanym przez Moskwę w marcu 2014 roku.

Jednocześnie szef MSZ Rosji oskarżył Ukrainę o blokowanie realizacji porozumień mińskich ws. Donbasu. Kijów miałby to robić z chęci przedłużenia nałożonych na Rosję w związku z tą wojną sankcji unijnych. - Zachód rozumie, że dzisiejsza sytuacja jest bez wyjścia, gdy zakładają, że to od Rosji zależy wdrożenie porozumień mińskich, podczas gdy Ukraina może po prostu nic nie robić; nie musi zmieniać swojej konstytucji, nie musi nadawać specjalnego statusu Donbasowi - przekonywał Ławrow. - Każdy rozumie, że nikt nie rozwiąże tych spraw za Ukrainę - dodał.

Porozumienia mińskie

W ostatnich dniach grudnia zeszłego roku przywódcy Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy uzgodnili, że porozumienia mińskie, które miały uregulować konflikt w Donbasie, zostaną przedłużone na rok 2016. Liderzy normandzkiej czwórki (jak nazywany jest format czterostronnych rozmów) podkreślili znaczenie pełnej realizacji tych umów w tym roku.

Pierwotnie porozumienia mińskie miały zostać wdrożone do końca 2015 roku, a kulminacją miało być odzyskanie przez Ukrainę pełnej kontroli nad granicą z Rosją. Obecnie odcinki tej granicy, które leżą w obwodach donieckim i ługańskim na wschodniej Ukrainie, są w rękach prorosyjskich separatystów.

Konflikt na wschodzie Ukrainy trwa od kwietnia 2014 roku. Według Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) zginęło dotąd ponad 9 tys. osób, a ponad 20 tys. zostało rannych.

Rocznica aneksji Krymu »

Oglądaj
Rocznica aneksji Krymu
  • 15.03 | Jak wygląda życie mieszkańców Krymu rok po aneksji przez Rosję?15.03 | Jak wygląda życie mieszkańców Krymu rok po aneksji...
  • Putin: USA "animatorami przewrotu" na Ukrainie, "szkolenia nacjonalistów" także w PolscePutin: USA "animatorami przewrotu" na Ukrainie, "szkolenia...
  • Rocznica aneksji KrymuRocznica aneksji Krymu
  • Rok po aneksji Krymu. "Z pewnością to będzie jedno z najważniejszych świąt w Rosji"Rok po aneksji Krymu. "Z pewnością to będzie jedno z...
Wideo: Fakty TVN 15.03 | Jak wygląda życie mieszkańców Krymu rok po aneksji przez Rosję?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Kryzys na Ukrainie

Rosyjska aneksja Krymu

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje