"Senat jest po stronie narodu ukraińskiego". Amerykanie grożą Kijowowi sankcjami


Senat USA przyjął rezolucję, w której wyraził poparcie dla suwerennego prawa narodu ukraińskiego do kształtowania demokratycznej i niepodległej przyszłości kraju. Amerykanie wezwali też władze Ukrainy do powstrzymania się od przemocy wobec demonstrantów, grożąc sankcjami.

"Senat jest po stronie narodu ukraińskiego i wspiera jego suwerenne prawo do określania niepodległej i demokratycznej przyszłości swego kraju" - głosi rezolucja przyjęta we wtorek wieczorem przez amerykańskich senatorów.

Uchwała jest reakcją na protesty, które trwają na Ukrainie od 21 listopada ub.r., gdy prezydent Wiktor Janukowycz zdecydował o niepodpisywaniu umowy stowarzyszeniowej kraju z Unią Europejską. Po kilkakrotnych brutalnych atakach milicji proeuropejskie protesty przerodziły się w demonstracje wymierzone we władze. W przyjętej rezolucji senatorowie USA wezwali przywódców Stanów Zjednoczonych i UE, by aktywnie współpracowali na rzecz "pokojowego i demokratycznego rozwiązania obecnego kryzysu", które przybliży Ukrainę do euroatlantyckiej wspólnoty oraz zapewni długoterminowe rozwiązanie problemów gospodarczych kraju.

Potępienie po miesiącu

Senatorowie potępili decyzję władz ukraińskich o użyciu przemocy wobec pokojowo nastawionych demonstrantów, co miało miejsce 30 listopada oraz 1 i 11 grudnia, wzywając do osądzenia osób odpowiedzialnych i natychmiastowego wypuszczenia na wolność wszystkich zatrzymanych protestujących. Jednocześnie wezwali rząd Ukrainy do powstrzymania się od dalszego stosowania siły, a także do przestrzegania praw człowieka, w tym prawa narodu ukraińskiego do wolności słowa i zgromadzeń. Zagrozili, że w przeciwnym razie USA mogą wprowadzić sankcje.

Groźba sankcji

"W przypadku dalszej przemocy państwa wobec pokojowych demonstrantów prezydent USA i Kongres powinien rozważyć zastosowanie ukierunkowanych sankcji, w tym zakazu wydawania wiz i zamrożenia aktywów wobec osób odpowiedzialnych za wydawanie rozkazów lub użycie przemocy" - brzmi przyjęta rezolucja. Rezolucja apeluje ponadto do demonstrantów, członków opozycji oraz społeczeństwa obywatelskiego o dialog na rzecz pojednania narodowego, a do wszystkich partii politycznych o powstrzymanie się od "mowy nienawiści lub działań antysemickich albo innego charakteru, które mogą bardziej podzielić społeczeństwo ukraińskie, potrzebujące obecnie jedności". Sprawozdawcą rezolucji był demokratyczny senator Robert Menendez z New Jersey.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom/kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: