tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Morski Myśliwy ruszy w rejs. Będzie mógł tropić okręty podwodne Rosji i Chin

Morski Myśliwy ruszy w rejs. Będzie mógł tropić okręty podwodne Rosji i Chin
Foto: DARPA | Artystyczna wizualizacja działania "tropiciela okrętów podwodnych"

Amerykańska agencja DARPA w kwietniu rozpocznie testy prototypu bezzałogowego okrętu przeznaczonego do tropienia wrogich okrętów podwodnych. Futurystyczna konstrukcja ma zapewnić USA ochronę przed potencjalnie najniebezpieczniejszymi dla ich floty okrętami przeciwnika.

DARPA jest agencją amerykańskiego wojska, zajmującą się rozwojem najbardziej zaawansowanych technologii przeznaczonych na potrzeby wojska. Jak w rozmowie z "National Defense Magazine" poinformował jej wicedyrektor, Steve Walker, w kwietniu rozpoczną się testy prototypu supernowoczesnego, bezzałogowego okrętu przeznaczonego do tropienia wrogich okrętów podwodnych.

Morski Myśliwy uzbrojony w sonar

Bezzałogowy Okręt Ciągłego Tropienia Okrętów Podwodnych (ACTUV), nazwany Sea Hunter (Morski Myśliwy), ma 40 metrów długości i wyporność 140 ton.

Jego sercem jest zamontowany w kadłubie sonar średnich częstotliwości piątej generacji, zaprojektowany specjalnie dla niego przez firmę Raytheon. Ma być on zdolny nie tylko do wykrywania okrętów podwodnych z olbrzymich odległości, ale również do ich szczegółowej identyfikacji.

Zaplanowane testy morskie Morskiego Myśliwego potrwają 18 miesięcy.

Skuteczny i oszczędny

Zaprojektowana jednostka ma być zdolna do samodzielnego rejsu trwającego nawet trzy miesiące, w trakcie którego będzie przeszukiwać morskie wody na bardzo dużym obszarze. W przypadku wykrycia wrogiego okrętu podwodnego, ma przekazywać dane o jego lokalizacji innym okrętom US Navy, umożliwiając w ten sposób zniszczenie go.

- Wyobraźcie sobie bezzałogowy okręt pokonujący olbrzymie dystanse i samodzielnie współpracujący z innymi okrętami wojennymi - powiedział Walker na konferencji prasowej.

Jak podkreślił, takie rozwiązanie ma nie tylko być skuteczniejsze, ale przede wszystkim znacznie tańsze niż wykorzystywanie tradycyjnych jednostek do tropienia okrętów podwodnych.

Zagrożenie z głębin

Pentagon uważa rosyjskie i chińskie okręty podwodne za jedno z największych zagrożeń. Wynika to z trudności z ich wykrywaniem w morskich głębinach oraz z możliwość przenoszenia przez nie broni atomowej.

Sea Hunter ma być amerykańską odpowiedzią na to zagrożenie, umożliwiając stałe śledzenie ruchów wrogich okrętów podwodnych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje