Scjentolodzy skazani za oszustwa finansowe

Foto: wikipedia.org E-meter ma rzekomo mierzyć pozmiom "postępu duchowego"

Przywódcy francuskiego odłamu Kościoła scjentologicznego zostali skazani na kary więzienia w zawieszeniu i grzywnę dochodzącą do 600 tys. euro za oszustwa finansowe. Paryski sąd apelacyjny potwierdził tym samym wyrok sądu pierwszej instancji.

Dwie główne instytucje Kościoła scjentologicznego w stolicy Francji: Celebrity Centre i biblioteka scjentologiczna zostały skazane na grzywny w wysokości odpowiednio 400 tys. i 200 tys. euro. Odpowiadały one za zorganizowane oszustwo, w tym wyłudzanie od swoich wyznawców pieniędzy przez używanie pseudonaukowych praktyk leczniczych.

Najwyższą karę - 2 lat więzienia w zawieszeniu oraz grzywnę w wysokości 30 tysięcy euro - dostał główny przywódca scjentologów we Francji Alain Rosenberg. Na pozbawienie wolności w zawieszeniu i grzywny skazano także trzech pozostałych liderów sekty.

Wyrok "całkowicie niesprawiedliwy"?

Po czwartkowym werdykcie przedstawiciele scjentologów zapowiedzieli, że odwołają się od niego do najwyższej francuskiej instancji - Sądu Kasacyjnego. Skazani utrzymują, że wyrok jest "całkowicie niesprawiedliwy" i że opiera się na - jak to ujęli - "pozorowanym procesie, pełnym nieprawidłowości i łamania fundamentalnych praw scjentologów".

W swoim orzeczeniu sąd nie zakazał Kościołowi scjentologicznemu działania we Francji. Jak jednak podkreślają media, po raz pierwszy francuski wymiar sprawiedliwości zaznaczył w pisemnym uzasadnieniu, że sama działalność tej instytucji - a nie tylko poszczególnych jej członków - oparta jest na "oszustwie". Może to, zdaniem prawników, otworzyć drogę do zdelegalizowania tej grupy religijnej.

Pozwani

W 2009 roku francuski sąd pierwszej instancji skazał scjentologów na identyczne kary. Proces we Francji wytoczyło sekcie dwóch byłych wyznawców, którzy oskarżyli ją o wyłudzenie od nich w końcu lat 90. kilkudziesięciu tysięcy euro.

Jedna z kobiet twierdziła, że za namową liderów organizacji wydała ponad 21 tys. euro na książki, serię oczyszczających witamin, sesje w saunie i zakup E-metra, czyli specjalnego urządzenia do mierzenia "postępu duchowego".

Do Kościoła scjentologicznego, który został założony w 1954 roku w USA przez pisarza science fiction Rona Hubbarda, należy dziś - według samej tej organizacji - 12 milionów ludzi w 150 krajach świata. W samej Francji liczbę jej członków szacuje się na 45 tysięcy.

jak//gak

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opini.

Pozostałe informacje