tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Rywal prezydenta skazany na 72 mln euro grzywny

Gruziński miliarder i opozycjonista Bidzina Iwaniszwili został skazany w poniedziałek przez sąd w Tbilisi na karę grzywny o równowartości 72 mln euro za nielegalne premiowanie członków swej partii Gruzińskie Marzenie - poinformowały media.

W krótkim uzasadnieniu orzeczenia sąd, jak pisze AFP, oświadczył, że Iwaniszwili naruszył gruzińskie prawo.

Rywal Saakaszwilego

Opozycjonista, miliarder, który chce rzucić wyzwanie prezydentowi Micheilowi Saakaszwilemu w wyborach parlamentarnych jesienią tego roku, został skazany na karę grzywny za finansowanie nielegalnych przedsięwzięć, w tym nielegalnych ulg dla członków swej partii.

Iwaniszwili, najbogatszy człowiek w Gruzji, którego fortunę szacuje się na 5,1 mld euro, był już skazany w marcu na karę grzywny w wysokości 1,25 mln euro za, jak utrzymywały władze, nielegalne finansowanie swojej partii z myślą o październikowych wyborach.

Rosyjska marionetka?

W niedzielę w Kutaisi, drugim co do wielkości mieście Gruzji, odbyła się wielotysięczna manifestacja zwolenników gruzińskiego miliardera, który jest celem nacisków ze strony gruzińskich władz. Uważają one Iwaniszwilego, który zbudował fortunę na prywatyzacji gospodarki rosyjskiej, za rosyjską marionetkę.

W Gruzji jesienią odbędą się wybory parlamentarne, a w roku 2013 prezydenckie. Zgodnie z konstytucją Saakaszwili nie może kandydować na trzecią kolejną kadencję. Zarzucająca mu autokratyczne praktyki opozycja obawia się, że będzie się teraz starał o urząd premiera.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje