Będzie pierwszy przeszczep głowy? Sparaliżowany programista chce poddać się operacji

Przeszczep głowy może odbyć się już pod koniec 2016 rokuShutterstock

Chorujący od lat na nieuleczalną chorobę rosyjski programista zostanie pierwszą osobą na świecie, która podda się przeszczepowi głowy. Włoski neurochirurg Sergio Canavero od kilku lat szukał ochotnika, który zgodzi się na kontrowersyjną operację, która ma się odbyć za dwa lata. Wybrał rosyjskiego programistę Walerija Spiridonowa, który od lat choruje na postępującą dystrofię mięśniową. Przygotowanie i przeprowadzenie operacji będzie kosztować 11 mln dolarów.

30-letni Walerij Spiridonow od urodzenia choruje na postępujący zanik mięśni. Od lat jest przykuty do wózka inwalidzkiego. Zgłosił się do dr. Sergia Canavero, ponieważ chce wykorzystać szansę, jaką dawałoby mu otrzymanie sprawnego ciała.

"Szansa na życie"

W wywiadach dla światowych mediów Spiridonow przyznawał, że boi się operacji, ale rozumie, że to dla niego jedyna szansa na w miarę normalne życie.

- Co roku mój stan zdrowia się pogarsza. Jeśli stracę tę szansę, czeka mnie niewesoła przyszłość. Jestem też ciekaw, jak ta operacja będzie przebiegać - powiedział Spiridonow brytyjskiemu tabloidowi "Daily Mail".

Przełomowa operacja

Na razie lekarz i jego pacjent nie widzieli się na żywo, rozmawiali ze sobą przez internet. Canavero nie zna też na razie historii choroby programisty, tylko jego parametry życiowe.

Neurochirurg dostaje wiele listów od osób, które chciałyby poddać się przeszczepowi głowy, jednak uznał, że jego pierwszymi pacjentami powinni być ludzie z dystrofią mięśniową.

Operacja, która ma się odbyć za dwa lata, potrwa ok. 36 godzin. Jej koszt szacowany jest na 11 mln dolarów. Po operacji Spiridonow ma zostać wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej, która potrwa cztery tygodnie. Chodzi o to, by mięśnie szyi nie przemieszczały się i nie poruszały. W tym czasie pacjent ma dostawać też leki immunosupresyjne, które mają zapobiegać odrzutowi przeszczepu.

Choroba postępuje

Walerij Spiridonow cierpi na zespół Werdniga-Hoffmana, rzadką chorobę genetyczną, dziecięcą postać rdzeniowego zaniku mięśni. Choroba codziennie postępuje. To ciężka postać atrofii mięśniowej, przy której dochodzi do zwyrodnienia neuronów rdzenia kręgowego.

Dzieci z taką diagnozą zazwyczaj nie dożywają dojrzałego wieku, a u osób, które dożywają wieku dorosłego, często przestają działać mięśnie odpowiedzialne za oddychanie.

- Nie jestem w stanie kontrolować swojego ciała, potrzebuję pomocy codziennie, przez cały czas.

Dawcą skazaniec?

Dawcą ciała dla Walerija Spiridonowa może być ofiara wypadku lub osoba skazana na śmierć. Operacja może zostać przeprowadzona pod koniec 2016 roku. Dr Sergio Canavero poinformował, że poda szczegóły operacji podczas konferencji neurochirurgów w Annapolis w Stanach Zjednoczonych. Ma w niej uczestniczyć również jego przyszły pacjent.

Autor: asz/sk / Źródło: lenta.ru, gazeta.ru, newru.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock