tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Urzędnicy zaspali, Pussy Riot weszło do więzienia. Efektem piosenka o rosyjskiej korupcji

Urzędnicy zaspali, Pussy Riot weszło do więzienia. Efektem piosenka o rosyjskiej korupcji
Video: PussyRiotVideo/YouTube Nowy teledysk Pussy Riot jest wymierzony w prokuratora Czajkę

Gdziekolwiek się nie pojawiły, wszędzie wzbudzały podejrzenia. Rosyjscy urzędnicy najwyraźniej bali się jednak zwrócić im uwagę i nie wiedząc, z kim mają do czynienia, dopuścili do zrealizowania pierwszego profesjonalnego teledysku do nowej piosenki zespołu Pussy Riot. Młode Rosjanki zdołały wejść m.in. do dawnego więzienia i wystawnej sali bankietowej, w której bez przeszkód nagrały paszkwil skierowany do rosyjskich elit.

Młode kobiety w mundurach właściwych rosyjskiej prokuraturze wchodzą do jednego z budynków w Moskwie. Mają pozwolenia na zajęcie dużej sali. Jest z nimi sprzęt filmowy i mnóstwo rekwizytów. Obsługa jest nieco zdziwiona, ale uznaje, że prokuratura ma zapewne jakieś sympozjum. Takie rzeczy w końcu się zdarzają.

Z Czajki śmieje się cała Rosja

Dawne więzienie. Tam często kręci się filmy i zdjęcia. Te same młode kobiety wchodzą ze swoją ekipą. Uwagę władz zwraca jeden rekwizyt: złoty bochenek chleba. To symbol korupcji. Podejrzenia nie opuszczają urzędników, ale mimo to pozwalają oni spędzić dziewczętom całe godziny w dawnych celach i korytarzach.

Tak powstał pierwszy prawdziwy, zrobiony bez przeszkód teledysk zespołu Pussy Riot, którego wokalistki odsiedziały już w przeszłości wyroki więzienia za krytykę władz. W piosence "Czajka" pastwią się nad rosyjskimi urzędnikami. Wymowa utworu i sam teledysk opublikowany w środę nie pozostawiają wątpliwości - Rosjanie pozwolili, by prawie pod samym nosem Kremla powstał paszkwil skierowany w stronę Kremla i wszechwładnej, zjadającej kraj korupcji.

"Czajka" to nikt inny jak podwładny rosyjskiego prezydenta - prokurator generalny i generał, Jurij Czajka. W grudniu opozycjonista Aleksiej Nawalny opublikował serię dokumentów ukazujących sposób, w jaki Czajka i jego dwaj synowie dorobili się wielkich majątków dzięki powiązaniom z jednym z gangów. Generał bronił się przed tymi oskarżeniami twierdząc, że to spisek CIA wymierzony bezpośrednio w niego. Od tamtego momentu stał się obiektem drwin w rosyjskiej blogosferze.

Teraz za sprawą Pussy Riot jego sława dotrze do kolejnych zakątków Rosji, Europy i zapewne świata.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Dowiedz się więcej...

Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Pozostałe informacje