Relikwie świętego Mikołaja w Rosji. Patriarcha dziękuje papieżowi


Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyryl podziękował papieżowi Franciszkowi za umożliwienie wystawienia w Rosji relikwii świętego Mikołaja, biskupa Miry. Wierni w Moskwie i Petersburgu będą mogli oddać cześć relikwii do 28 lipca.

Po uroczystej liturgii w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela patriarcha moskiewski i całej Rusi wyraził w poniedziałek wdzięczność za udostępnienie relikwii papieżowi, arcybiskupowi Bari, dominikanom, którzy są kustoszami bazyliki świętego Mikołaja w Bari, a także przedstawicielom włoskich władz.

Słowom wdzięczności - zaznaczył patriarcha - "towarzyszy modlitwa o to, by Pan pojednał chrześcijan Wschodu i Zachodu, Północy i Południa".

Wierni ustawiają się w kolejce

W liturgii uczestniczyło kilka tysięcy wiernych, a także członkowie delegacji, która przyjechała z Bari. Po uroczystościach odbyło się spotkanie Cyryla i hierarchów Cerkwi z nuncjuszem apostolskim w Rosji arcybiskupem Celestino Migliore oraz przedstawicielami Kościoła katolickiego.

Relikwia - fragment żebra świętego - została uroczyście powitana w Moskwie w niedzielę wieczorem. Od poniedziałkowego popołudnia wierni mogą oddać jej cześć w soborze Chrystusa Zbawiciela. Rano ustawiła się kolejka, której długość sięgała półtora kilometra. Władze Moskwy oświadczyły wcześniej, że gotowe są zapewnić dostęp do świątyni wszystkim pielgrzymom.

Ich liczba będzie zapewne nie mniejsza niż w 2011 roku, gdy wierni w Rosji mogli oddać cześć Pasowi Bogarodzicy, czczonej przez wyznawców prawosławia relikwii przechowywanej w klasztorze na świętej górze Athos w Grecji. Sobór Chrystusa Zbawiciela odwiedziło wówczas około 3 mln pielgrzymów, wielu stało w kolejce ponad dobę.

Porozumienie podczas historycznego spotkania

W lipcu relikwia świętego Mikołaja zostanie przewieziona z Moskwy do Ławry Aleksandra Newskiego w Petersburgu.

O wystawieniu relikwii w Rosji papież Franciszek i patriarcha Cyryl porozumieli się w lutym 2016 roku, podczas historycznego spotkania na Kubie.

Relikwia świętego, który czczony jest zarówno przez katolików, jak i prawosławnych, opuściła Bari po raz pierwszy od 930 lat. W Bari relikwie przechowywane są od 1087 roku, kiedy to z terenów Turcji przywieźli je miejscowi marynarze.

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: