Moskwa obawia się "tysięcy terrorystów", ale na granicę z Afganistanem nie chce wracać

Rosyjscy pogranicznicy mają nie wrócić na granicę z AfganistanemRIA Novosti Archive | Timur Abdullaev

Rosyjskie władze głośna dają do zrozumienia, że widzą zagrożenie dla poradzieckich republik z Azji Centralnej ze strony afgańskich bojowników. Wysokiej rangi przedstawiciel służb granicznych Rosji zapewnił jednak, że nie ma planów wysłania rosyjskich pograniczników do Tadżykistanu, aby uszczelnili granicę z Afganistanem.

Jeszcze w październiku wiceminister obrony Jurij Borysow mówił jednak co innego. W rozmowie z agencją Reutera stwierdził, że Moskwa nie wyklucza wysłania swoich ludzi do Tadżykistanu, aby przejęli odpowiedzialność za granicę z Afganistanem, która ma być infiltrowana przez afgańskich "terrorystów". Rosjanie kiedyś już to robili. Wycofali się jednak na mocy porozumienia z rządem Tadżykistanu w 2005 roku. Wtedy uznano, że sytuacja w Afganistanie jest na tyle ustabilizowana, iż Tadżykowie poradzą sobie sami.

Wrażliwa granica

Teraz sytuacja ma się gwałtownie pogarszać. Mówił o tym między innymi generał Aleksander Manilow, koordynator służb granicznych Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), podczas konferencji pograniczników WNP w stolicy Kazachstanu, Astanie. W Afganistanie, przy granicy z Tadżykistanem, miało się zgromadzić "około 4,5 tysiąca terrorystów i rebeliantów".

- To znacznie więcej, niż zazwyczaj było wcześniej. Oni są realnym zagrożeniem, od penetrowania granicy po próby destabilizowania krajów położonych przy Afganistanie - stwierdził Manilow. Najbardziej zagrożone mają być Tadżykistan, Turkmenistan i Kirgistan. Pomimo tego Rosjanie mają nie planować ponownego objęcia kontroli nad granicą afgańsko-tadżykistańską. - Ta kwestia nie jest w ogóle rozważana i nie ma jej w planach - stwierdził Manilow. Niezależnie od braku planu wysłania pograniczników do Tadżykistanu, to Rosjanie i tak mają w tym kraju swoją największą zagraniczną bazę wojskową w postaci garnizonu 201. Dywizji Zmechanizowanej. Około sześciu tysięcy jej żołnierzy jest na stałe rozlokowanych w pobliżu granicy z Afganistanem w celu obrony przed potencjalnymi rajdami islamskich ekstremistów.

Tadżykistan to centralnoazjatyckie państwotvn24

Autor: mk\mtom / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: RIA Novosti Archive | Timur Abdullaev