tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wojna domowa w Syrii

Rosja: Dane o broni chemicznej w Syrii sfabrykowane. Obama szuka pretekstu do ataku

Szef komisji spraw międzynarodowych rosyjskiej Dumy Aleksiej Puszkow powiedział w piątek, że informacje potwierdzające użycie broni chemicznej przez reżim w Syrii zostały sfabrykowane. Zasugerował, że USA wykorzystają te dane jako pretekst do interwencji.

"Informacje o zastosowaniu broni chemicznej przez el-Asada zostały sfabrykowane w tym samym miejscu, co kłamstwa o tym, że Husajn miał broń masowego rażenia" - oświadczył Puszkow na Twitterze.

Amerykański prezydent Barack Obama "idzie tą samą drogą, co wcześniej George (W.) Bush - dodał. Za rządów Busha USA dokonały inwazji na Irak w 2003 roku, uzasadniając to posiadaniem broni masowego rażenia przez Irak.

USA: Asad używa broni chemicznej

Biały Dom uznał w czwartek na podstawie danych wywiadu amerykańskiego, że w ciągu ostatniego roku wojska Asada wielokrotnie, choć na niewielką skalę, stosowały broń chemiczną w walce z opozycją. Szacuje się, że w wyniku stosowania tej broni zginęło co najmniej 100-150 osób. Zapowiedziano, bez podawania szczegółów, że USA wesprą militarnie rebeliantów.

Według najnowszych szacunków ONZ w trwającej od ponad dwóch lat wojnie domowej w Syrii zginęło co najmniej 93 tys. osób.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Wojna domowa w Syrii

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje