Nie będzie trybunału ws. katastrofy boeinga. Weto Rosji


Projekt rezolucji ws. powstania międzynarodowego trybunału ds. katastrofy malezyjskiego boeinga przepadł w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Utworzenie trybunału poparło 11 członków Rady, ale o niepowodzeniu inicjatywy zdecydował przeciwny głos Rosji, która jest stałym członkiem Rady i posiada prawo weta.

Projekt rezolucji o utworzeniu międzynarodowego trybunału do ścigania winnych katastrofy boeinga na wschodniej Ukrainie złożyła Malezja wraz z Australią, Holandią i Ukrainą.

Wniosek poparło 11 członków RB ONZ, 3 się wstrzymało (Chiny, Angola i Wenezuela). Przeciwna była tylko Rosja.

Wniosek "pozbawiony jakiejkolwiek podstawy"

Stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Witalij Czurkin, wyjaśniając przyczyny weta, tłumaczył, że projekt rezolucji ONZ jest "pozbawiony jakiejkolwiek podstawy prawnej i precedensowej". Wyraził opinię, że decyzja Rosji zawetowania rezolucji "nie ma nic wspólnego z promowaniem bezkarności". Czurkin podkreślił, że wypadek nie może być określany jako zagrożenie dla pokoju międzynarodowego i bezpieczeństwa. Przypomniał, że zniszczenie w 2001 roku rosyjskiego samolotu przez ukraińskie siły powietrzne nie doprowadziło do utworzenia trybunału. Dyplomata zadeklarował, że Rosja jest gotowa współpracować w śledztwie ustalającym przyczyny katastrofy malezyjskiego samolotu.

Głosy oburzenia

Malezyjski minister transportu Liow Tiong Lai powiedział po głosowaniu, że jest ono "niebezpiecznym przesłaniem bezkarności dla sprawcy tej ohydnej zbrodni". Ambasador USA w ONZ Samantha Power zapewniła, że "weto nie będzie stać na drodze ścigania i ukarania tej okrutnej zbrodni." - Wysiłki, by odmówić sprawiedliwości, jedynie intensyfikują ból rodzin ofiar, które tyle przeszły - więcej niż ktokolwiek z nas może pojąć - powiedziała. - To jest efekt dzisiejszego weta Rosji - podkreśliła.

Rada Bezpieczeństwa ONZ liczy 15 członków, w tym pięciu członków stałych z prawem weta (Rosja, ChRL, USA, Francja, Wielka Brytania).

Katastrofa na Ukrainie

Wciąż nie zakończyło się śledztwo ws. katastrofy i nie ustalono oficjalnie, kto zestrzelił boeinga malezyjskich linii lotniczych 17 lipca 2014 roku. W katastrofie zginęło 298 osób. Samolot leciał nad terenami kontrolowanymi przez prorosyjskich rebeliantów. Wszystko wskazuje na to, że właśnie oni zestrzelili maszynę.

Katastrofa malezyjskiego samolotu na Ukrainie

Autor: kło//gak / Źródło: Reuters, un.org, PAP

Tagi:
Raporty: