Przeżył połknięcie przez wieloryba. Jego grób zniszczyli go dżihadyści

[object Object]
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (dawniej Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu) kontynuują niszczenie świętych miejsc na opanowanych przez siebie terenach w Iraku. Islamiści wysadzili w powietrze Grobowiec Jonasza niedaleko Mosulu. Kiedyś była to świątynia chrześcijańska, a potem meczet. Miejsce uznawane jest za grobowiec biblijnego proroka Jonasza, który miał zostać połknięty przez wieloryba.

Od około miesiąca na północy i zachodzie Iraku trwa ofensywa sunnickich dżihadystów z Państwa Islamskiego. Dążą oni do obalenia rządu w Bagdadzie, a niedawno ogłosili utworzenie kalifatu na zdobytych terenach w Syrii i Iraku.

Islamiści opanowali dwumilionowy Mosul w czerwcu. Następnie przejęli kontrolę nad położonym na południu Tikricie i szeregu innych miejscowości północnego Iraku. Ich ofensywę wspierają działacze dawnej partii rządzącej Baas z czasów dyktatury Saddama Husajna i bojownicy plemienni.

Połknięty przez rybę

Jonasz był prorokiem izraelskim żyjącym w VIII wieku p.n.e., którego losy opisuje biblijna Księga Jonasza. Zgodnie z przekazem Bóg kazał mu udać się do Niniwy, stolicy Asyrii, wroga Izraela, gdzie miał nawoływać mieszkańców do zaprzestania niegodziwości. Jonasz jednak nie chciał tego robić i wsiadł na statek płynący w przeciwnym kierunku. Bóg, by zmusić go do powrotu, rozpętał burzę. Prorok, wiedząc, że burza zagraża załodze z jego winy, kazał wyrzucić się za burtę. Kiedy to zrobiono, burza minęła, a Jonasz został połknięty przez wielką rybę lub wieloryba (zależnie od tłumaczenia). W brzuchu ryby spędził trzy dni i trzy noce. Potem został wypluty na brzeg. Jonasz udał się do Niniwy i nawracał ludzi.

Po śmierci miał spocząć w Niniwie, gdzie pochowano go w asyryjskim chrześcijańskim kościele. Kiedy rozwinął się Islam, kościół zamieniono w meczet. Jonasz jest uznawany przez muzułmanów za jednego z 24 proroków, zwanego z arabskiego Junus. Niniwa jest dziś starożytnym miastem nieopodal Mosulu. Prowadzone są tam liczne wykopaliska.

"Miejsce apostazji"

Świątynia powstała około VIII wieku p.n.e. Została odnowiona w latach 90., w czasach rządów Saddama Husajna. Była popularnym miejscem pielgrzymek. Zdaniem islamistów meczet stał się "miejscem apostazji, a nie modlitwy".

Wysadzenie w powietrze meczetu uszkodziło także kilka okolicznych budynków.

Autor: kło//gry/zp / Źródło: tvn24, PAP, The Guardian

Raporty: