Prokurator chciał 80 batów, sąd wymierzył 85. Publiczna chłosta za stosunki homoseksualne


Dwaj mężczyźni w wieku 20 i 23 lat zostali skazani w indonezyjskiej prowincji Aceh na publiczną chłostę za stosunki homoseksualne. Obrońcy praw człowieka apelują o ich ułaskawienie.

- Udowodniono, że oskarżeni dopuścili się sodomii i uznaje się ich za winnych - orzekł sędzia. Każdy z mężczyzn ma otrzymać po 85 uderzeń; kara jest surowsza niż 80 batów, o co występował prokurator.

Skazany płakał i prosił o załagodzenie kary

Podczas odczytywania wyroku jeden ze skazanych rozpłakał się i prosił o złagodzenie kary. Mężczyźni zapowiedzieli, że nie będą składać apelacji. Wyrok ma być wykonany w przyszłym tygodniu, przed rozpoczęciem ramadanu.

Chłosta to jedna z metod torturowania

Organizacja Human Rights Watch (HRW) oświadczyła, że publiczna chłosta, zgodnie z prawem międzynarodowym, jest jedną z metod zadawania tortur. - Wyrok wywoła zaniepokojenie wśród osób LGBT nie tylko w prowincji Aceh, ale też w wielu innych, przede wszystkim konserwatywnych prowincjach Indonezji - powiedział Andreas Harsono z HRW.

Pierwszy taki przypadek

Prawo zakazujące stosunków homoseksualnych zostało wprowadzone w prowincji Aceh w 2014 roku, lecz jest to pierwszy przypadek, kiedy zostało zastosowane.

Prowincja Aceh, leżąca na północnym krańcu Sumatry, jest jedyną w muzułmańskiej części Indonezji, która karze za kontakty seksualne między osobami tej samej płci. Władze w tym regionie opierają swoje wyroki nie tylko na kodeksie karnym, ale też na prawie szariatu. Według prawa prowincji Aceh każda osoba "przyłapana" na stosunku homoseksualnym może być ukarana 100 batami, 100 miesiącami więzienia lub grzywną. Prawo określa również karę za publiczne okazywanie uczuć przez osoby niebędące w związku małżeńskim, cudzołóstwo lub obcowanie płciowe z małoletnim.

Autor: arw\mtom / Źródło: PAP