Projekt "wypaczony", sąd anulował głosowanie


Brazylijski Sąd Najwyższy anulował w czwartek głosowanie w izbie niższej Kongresu, która uchwaliła ustawę antykorupcyjną z poprawkami zmieniającymi ją w jej przeciwieństwo - tarczę prawną dla skorumpowanych polityków i "miecz" na sędziów i prokuratorów.

Sędzia Sądu Najwyższego Luiz Fux udaremnił w ten sposób próbę podjętą przez większość rządową w Kongresie, która wnosząc liczne poprawki przekształciła projekt ustawy antykorupcyjnej, powstały w wyniku inicjatywy obywatelskiej, w jego przeciwieństwo. Kongres postanowił jednak zwrócić się do 11-osobowego Sądu Najwyższego o zmianę werdyktu sędziego Fuxa, mimo że poprawki wniesione przez członków Izby Deputowanych wywołały w całej Brazylii publiczne protesty obywateli.

Wśród poprawek do ustawy uchwalonych przez Kongres jest taka, która daje możliwość zastosowania wysokich kar więzienia wobec sędziów i prokuratorów, jeśli da się im zarzucić "kierowanie się motywami politycznymi i partyjnymi" w ściganiu podejrzanych o korupcję. Sędzia Fux uzasadnił wydane orzeczenie tym, iż projekt ustawy wniesiony przez dwa miliony obywateli został "wypaczony" przez ustawodawców. Nakazał przeprowadzenie powtórnej debaty nad projektem.

Afera Petrobras

Izba niższa brazylijskiego parlamentu wprowadziła do projektu ustawy poprawki zmieniające całkowicie jej sens dzień po tym, gdy 77 byłych członków zarządu wielkiego przedsiębiorstwa budowlanego Odebrecht zadeklarowało gotowość współpracy z prowadzącymi śledztwo w sprawie afer korupcyjnych wokół brazylijskiego państwowego giganta naftowego Petrobras.

Straty poniesione wskutek korupcji przez Petrobras zostały ocenione na 2 miliardy dolarów, z czego czwartą część zdołano dotąd odzyskać w toku ścigania skorumpowanych polityków i urzędników. W aferę korupcyjną, jak wykazały dotąd procesy oraz zeznania świadków, jest zamieszanych około 200 brazylijskich polityków największych partii, w tym dziesiątki obecnych członków Kongresu. Jeden z byłych dyrektorów firmy Odebrecht, Claudio Melo Filho, oskarżył ostatnio przewodniczącego Senatu, Renana Calheirosa z Partii Demokratycznego Ruchu Brazylijskiego (PMDB), jednego z głównych inicjatorów "odwracania ostrza" ustawy antykorupcyjnej, o przyjęcie łapówki od tej firmy. W następstwie prowadzonych dochodzeń musiało już ustąpić ze stanowisk sześciu członków powołanego przed kilku miesiącami rządu prezydenta Michela Temera z PMDB, a ostatnio nawet jego osobisty doradca.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: