Premier Japonii chce zakończyć z Putinem II wojnę światową


Najważniejszą kwestią w stosunkach rosyjsko-japońskich jest podpisanie traktatu pokojowego - powiedział w czwartek we Władywostoku premier Japonii Shinzo Abe. Oznajmił, że wraz z prezydentem Rosji Władimirem Putinem zgodzili się, że to oni powinni go podpisać.

Shinzo Abe po rozmowach dwustronnych z Władimirem Putinem przypomniał, że prezydent Rosji mówił podczas wizyty w Japonii w grudniu zeszłego roku o wadze traktatu pokojowego.

- Tym razem jesteśmy pełni determinacji, iż to właśnie naszymi rękami podpiszemy traktat pokojowy - dodał szef rządu japońskiego.

Zapowiedział także dalsze aktywne i prowadzone we współpracy z Rosją działania w tym kierunku. Zapewnił, że obaj z Putinem "mają zamiar prowadzić dialog, wykorzystując wszelkie możliwości". Po raz kolejny - jak poinformował Abe - politycy spotkają się w listopadzie na szczycie APEC (państw Azji i Pacyfiku) w Wietnamie.

19. spotkanie Abego z Putinem

Rozmowy we Władywostoku, w kuluarach III Wschodniego Forum Gospodarczego, były 19. spotkaniem Putina i Abego. Wcześniej, podczas sesji plenarnej tego forum, japoński premier przekonywał, że w ciągu ostatniego roku na linii Tokio-Moskwa udało się osiągnąć przełom, którego nie było przez ostatnich 70 lat.

Do kwestii traktatu pokojowego, którego po II wojnie światowej ZSRR i Japonia nie podpisały z powodu sporu terytorialnego o Wyspy Kurylskie oba kraje powracały, z przerwami, od połowy XX wieku.

W grudniu zeszłego roku Putin i Abe porozumieli się w sprawie wspólnej działalności gospodarczej Rosji i Japonii na Kurylach. Wicepremier rządu w Moskwie Igor Szuwałow powiedział w czwartek, że obecnie rozpatrywanych jest od czterech do pięciu sfer takiej współpracy.

Cień na stosunkach

Spór o Kuryle od dekad kładzie się cieniem na stosunkach między dwoma krajami.

Rosyjska obecność na tych wyspach, gdzie mieszka około 19 tysięcy ludzi, to sprawa drażliwa dla Japonii, która w dalszym ciągu rości sobie pretensje do archipelagu.

Rosja nazywa sporne wyspy Kurylami Południowymi, a Japonia - Terytoriami Północnymi. ZSRR zajął je w 1945 roku, przyłączywszy się do wojny z Japonią. W latach 1947-1949 japońska ludność czterech wysp, licząca przed wojną 17 tysięcy, została wysiedlona do Japonii.

Spór o Kuryle nie ma końca
Spór o Kuryle nie ma końcaGoogle Earth Pro

Autor: tas/adso / Źródło: PAP