tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Francja wybrała prezydenta

"Rząd został zbudowany po to, by przetrwać wybory"

"Rząd został zbudowany po to, by przetrwać wybory"
Foto: Présidence de la République - N. Bauer Rząd Emmanuela Macrona

Nowy prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał w czwartek swój rząd, złożony z ministrów z różnych stron sceny politycznej i spoza polityki, do działania w duchu solidarności. Szef państwa przewodniczył pierwszemu posiedzeniu gabinetu powołanego w środę.

Pierwsze posiedzenie rządu Macrona było dla niego okazją, by zarysować główne cele pięcioletniej kadencji na stanowisku prezydenta oraz wyznaczyć kierunek działań rządu na kilka tygodni przed wyborami do Zgromadzenia Narodowego, które zadecydują o tym, czy gabinet będzie mógł liczyć na poparcie większości parlamentarnej - zauważa agencja prasowa AFP.

Rzecznik rządu Christophe Castaner powiedział po zakończeniu posiedzenia rządu, że prezydent przypomniał, iż to do niego należy wyznaczanie strategii. Położył też nacisk na "zasady dobrego funkcjonowania" gabinetu oraz "konieczną solidarność członków rządu". - Spójność nie oznacza jednolitości - dodał, mając również na myśli nadchodzące wybory.

- Nie poruszono tego na radzie ministrów, ale jest oczywiste, że każda i każdy z nas musi wspierać kandydatów większości prezydenckiej - powiedział Castaner. Podkreślił, że ministrowie nie mogą już reprezentować w walce politycznej partii, z których pochodzą.

Źródło: Présidence de la République - N. Bauer Rząd Emmanuela Macrona

Niskie zaufanie do prezydenta i premiera

Wywodzący się z centrowych Republikanów premier Edouard Philippe oświadczył w czwartek, że oczywiście włączy się w kampanię przed wyborami parlamentarnymi, "żeby zapewnić prezydentowi większość, której on potrzebuje". Wyraził przekonanie, że "rząd został zbudowany po to, by przetrwać wybory".

Tymczasem sondaż opinii ośrodka Elabe, którego wyniki opublikowano w czwartek, pokazał, że prezydent i premier mają najniższy poziom poparcia przynajmniej od dwudziestu lat. 45 procent ankietowanych wyraziło zaufanie, że Macron będzie w stanie poradzić sobie z problemami Francji. W odniesieniu do Philippe'a ten odsetek wynosi tylko 36 procent.

Obejmując urząd w maju 2012 roku, poprzedni prezydent Francois Hollande cieszył się zaufaniem na poziomie 58 procent, a jego poprzednik Nicolas Sarkozy w 2007 roku - 59 procent.

Premierzy poprzednich rządów mieli na początku sprawowania władzy zaufanie rzędu 50-59 procent.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Francja wybrała prezydenta

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje