Płonie las wokół Czarnobyla. "Największy pożar od 1992 roku"


Pożar lasów w strefie wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu jest pod kontrolą strażaków, a promieniowanie w okolicach siłowni nie zmieniło się – oświadczył premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk po powrocie ze strefy we wtorek wieczorem.

Pożar, który objął około 400 hektarów Puszczy Czarnobylskiej, nie dotarł w pobliże elektrowni; wcześniej obawiano się, że ogień może przekroczyć 20-kilometrową granicę bezpieczeństwa wokół obiektu.

- Jest to jednak największy pożar od 1992 roku. Takiego pożaru jeszcze (na Ukrainie) nie mieliśmy – powiedział Jaceniuk dziennikarzom. - Poinformowano mnie, że sytuacja jest normalna, że nie ma zmian promieniowania – podkreślił.

Szef Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Zorian Szkiriak poinformował, że pracującym na miejscu strażakom udało się ugasić ogień w górnych partiach drzew, który rozprzestrzeniał się najszybciej. Oświadczył, że główne źródła ognia także zostały zlokalizowane i opanowane.

W akcji w Puszczy Czarnobylskiej, gdzie pożar wciąż jednak trwa, uczestniczy ponad 200 ratowników i kilkadziesiąt sztuk sprzętu ratowniczego. Do gaszenia pożaru zaangażowano samoloty. Według wstępnych ustaleń jego przyczyną mogło być podpalenie – przekazał Szkiriak.

"Obiekty nie są zagrożone"

Pożar wokół elektrowni wybuchł najprawdopodobniej w godzinach popołudniowych. Szef MSW Ukrainy Arsen Awakow pisał na swoim Facebooku, że około godz. 17.30 czasu polskiego ogień zaczął niebezpiecznie kierować się w stronę elektrowni.

Minister przekazał wówczas, że w stan gotowości postawiono jednostki Gwardii Narodowej i MSW.

Wcześniej informacje o pożarze w zamkniętej strefie wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu podał szef Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Zorian Szkiriak, który zapewnił jednak, że obiekty siłowni nie są zagrożone. Teraz sytuacja się zmieniła.

29. rocznica katastrofy

W niedzielę na Ukrainie upamiętniono 29. rocznicę katastrofy w tejże elektrowni atomowej w Czarnobylu na północ od Kijowa, do której doszło 26 kwietnia 1986 roku w wyniku wybuchu czwartego reaktora siłowni.

Eksplozja doprowadziła do skażenia radioaktywnego około 100 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni. Objęło ono skażenie części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch.

W 2012 roku w Czarnobylu rozpoczęto montaż nowego sarkofagu, który przykryje stare, betonowe zabezpieczenie zniszczonego przez wybuch czwartego reaktora siłowni. Zabezpieczenie buduje francuski koncern Novarka.

Do katastrofy w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku
Do katastrofy w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 rokuReuters Archiwum

Autor: asz\mtom / Źródło: PAP