tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Boeing 777 zaginął

Pierwszy statek dotarł w rejon poszukiwań boeinga

- Norweski samochodowiec Hoegh St. Petersburg dopłynął w rejon poszukiwań rzekomych szczątków zaginionego boeinga - podał armator jednostki. Statek płynął z Madagaskaru do Melbourne, gdy australijskie władze poprosiły go o włączenie się w poszukiwania. W czwartek Australijska Rada Bezpieczeństwa Morskiego udostępniła zdjęcia satelitarne dwóch obiektów unoszących się na wodzie ok. 2,6 tys. km od wybrzeży Australii. Jeden z nich ma około 24 m, a drugi 5 m i mogą być one szczątkami zaginionego samolotu.

- Dostaliśmy prośbę od władz australijskich, by wziąć udział w poszukiwaniach i będziemy w nich uczestniczyć tak długo, jak będzie to potrzebne - powiedział Kristian Olsen, rzecznik armatora. To pierwszy statek, który dotarł w nowy obszar poszukiwań.

- Gdy otrzymaliśmy prośbę o wsparcie, zgodziliśmy się. Chcemy pomóc odnaleźć pasażerów i szczątki samolotu - powiedział na późniejszej konferencji prasowej inny przedstawiciel armatora.

Dziesiątki jednostek ruszyło na poszukiwania

Wcześniej na konferencji prasowej malezyjskiego rządu, która odbyła się o godz. 10.30 polskiego czasu minister transportu tego kraju wyliczał z kolei, jakie siły zostały zaangażowane w poszukiwania samolotu. W tzw. korytarzu północnym, a więc terenie pomiędzy Malezją, Tajlandią, Wietnamem i Chinami wciąż pływa 18 okrętów i lata 9 samolotów i 6 helikopterów. W korytarzu południowym rozciągającym się na zachód od Cieśniny Malakka i dalej w dół w kierunku wybrzeży Indonezji działa tymczasem ponad 50 samolotów.

Minister dodał też, że w rejon wskazany na zdjęciach satelitarnych poleciał m.in. australijski Hercules i tam zrzucił na wody Oceanu Indyjskiego boje radiolokacyjne, dzięki którym naukowcy będą śledzić ruch wód w okolicy i nad ranem wznowią poszukiwania w odpowiednim miejscu.

- W Tajlandii i Wietnamie służby ratunkowe przeszukują dżunglę na lądzie i z powietrza. Zdjęcia robi też stale 21 satelitów - dodał minister.

Póki co jednak poszukiwania w rejonie wskazanym na zdjęciach z satelity są mocno utrudnione przez pogodę. Jak podał John Young z Australijskiej Rady Bezpieczeństwa Morskiego, australijski samolot Orion, który dotarł już na miejsce, nie jest w stanie zlokalizować szczątków przez bardzo słabą widoczność. Wcześniej Young mówił, że widziane z satelity obiekty to "prawdopodobnie najmocniejszy trop, jaki mamy".

Tysiące kilometrów dalej

Obiekty, które mogą być szczątkami zaginionego samolotu malezyjskich linii lotniczych, zlokalizowano około 2600 km na południowy zachód od australijskiego miasta Perth.

To miejsce położone tysiące kilometrów od obszarów objętych dotychczasowymi poszukiwaniami. Te były prowadzone wokół wybrzeży Malezji, Tajlandii, Indonezji i Chin, bo samolot lecący z Kuala Lumpur miał dotrzeć do Pekinu.

Informację o namierzeniu przez satelity domniemanych szczątków boeinga 777 przekazał w parlamencie w Canberze premier Australii.

 

Źródło: amsa.gov.au Zdjęcia udostępnione przez Australian Maritime Safety Authority
Źródło: amsa.gov.au Zdjęcia udostępnione przez Australian Maritime Safety Authority

Wysłali samoloty rozpoznawcze

- Nowe i wiarygodne informacje wyszły na światło dzienne w sprawie poszukiwań lotu MH370 Malaysia Airlines na południu Oceanu Indyjskiego - powiedział Tony Abbott. Dodał jednak, że "zlokalizowanie tych obiektów będzie niezmiernie trudne i może się okazać, że nie mają związku z poszukiwaniami MH370".

Abbott dodał, że jest już po rozmowie ze swoim malezyjskim odpowiednikiem. Ze strony malezyjskiej "odkrycie" skomentował minister transportu. - Mogę potwierdzić, że mamy nowy ślad - powiedział Hishammuddin Hussein.

 

Oglądaj
Unoszące się przedmioty mają 24 metry długości
Wideo: Reuters Unoszące się przedmioty mają 24 metry długości

Większy obiekt ma 24 metry

Eksperci Australijskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego zastrzegli, że zdjęcia satelitarne obu obiektów są niewyraźne. Na razie udało się ustalić, że są one dużych rozmiarów - jeden ma ok. 24 metrów długości, drugi - ok. 5 metrów. Według AMSA w pobliżu mogą znajdować się także inne obiekty.

Young zaznaczył też, że tajemnicze obiekty mogą okazać się np. szczątkami jednego z wielu kontenerów, które często spadają z pokładów frachtowców pływających na tej trasie. - Powstrzymamy się od wydawania sądów do czasu zbadania tych obiektów z bliska - powiedział ekspert.

"Obiekt dużych rozmiarów" na radarze

W środę tuż po godz. 8.00 czasu polskiego CNN, powołując się na stację ABC poinformowało, że radar na pokładzie jednego z samolotów rozpoznawczych zbliżających się do wskazanego przez Australijczyków miejsca, wykrył przed sobą "obiekt dużych rozmiarów", co sugeruje, że "coś się znajduje pod powierzchnią wody".
 

 
 
Zginął z radarów

Boeing 777 Malaysia Airlines z 239 osobami na pokładzie zniknął z radarów 8 marca, mniej niż godzinę po starcie z lotniska w stolicy Malezji, Kuala Lumpur. Samolot leciał do Pekinu. Koordynowane przez Malezję poszukiwania prowadzone przez wiele państw dotychczas nie przyniosły żadnych rezultatów.

Źródło: RAAF, NASA, Terra Metrics Obiekty odnaleziono tysiące kilometrów od planowanej trasy lotu

 

Zaginiony boeing Malaysia Airlines »

Oglądaj
Zaginiony boeing Malaysia Airlines
 • Poszukiwania boeinga Malaysia Airlines trwały miesiącamiPoszukiwania boeinga Malaysia Airlines trwały miesiącami
 • 08.03 | Rocznica tajemniczego zniknięcia samolotu08.03 | Rocznica tajemniczego zniknięcia samolotu
 • Rok poszukiwań boeinga. Jest raport, nie ma przyczyn zaginięciaRok poszukiwań boeinga. Jest raport, nie ma przyczyn zaginięcia
 • Lista błędówLista błędów
 • 08.04.2014 | Mija miesiąc od zaginięcia Boeinga malezyjskich linii lotniczych08.04.2014 | Mija miesiąc od zaginięcia Boeinga malezyjskich...
 • Poszukiwania boeinga: wykryto sygnały podobne do tych z czarnych skrzynekPoszukiwania boeinga: wykryto sygnały podobne do tych z...
 • "Żenujące jest to, że w erze satelitów nie zauważyliśmy tego samolotu""Żenujące jest to, że w erze satelitów nie zauważyliśmy tego...
 • Co wiemy na pewno na temat zaginiongo boeinga?Co wiemy na pewno na temat zaginiongo boeinga?
 • Unoszące się przedmioty mają 24 metry długościUnoszące się przedmioty mają 24 metry długości
 • "Gdyby ten samolot się rozbił, już byśmy o tym wiedzieli""Gdyby ten samolot się rozbił, już byśmy o tym wiedzieli"
 • Złoto na pokładzie zaginionego Boeinga?Złoto na pokładzie zaginionego Boeinga?
 • "Okoliczności najbardziej wskazują na porwanie""Okoliczności najbardziej wskazują na porwanie"
 • "Przez tydzień to wyglądało tak, jakby samolot rozpuścił się w Trójkącie Bermudzkim""Przez tydzień to wyglądało tak, jakby samolot rozpuścił się w...
 • "Nie ma nowego Trójkąta Bermudzkiego""Nie ma nowego Trójkąta Bermudzkiego"
 • 13.03.2014 | Nowe hipotezy ws. zaginionego malezyjskiego samolotu13.03.2014 | Nowe hipotezy ws. zaginionego malezyjskiego samolotu
 • "Mało prawdopodobne, że samolot leciał niezauważony""Mało prawdopodobne, że samolot leciał niezauważony"
 • Ekspert: samoloty znikają z radarów bardzo rzadkoEkspert: samoloty znikają z radarów bardzo rzadko
 • Ekspert: przed zniknięciem samolot gwałtownie się zniżałEkspert: przed zniknięciem samolot gwałtownie się zniżał
 • Wznowiono poszukiwania samolotu Wznowiono poszukiwania samolotu
Wideo: Archiwum Reuters Poszukiwania boeinga Malaysia Airlines trwały miesiącami

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Boeing 777 zaginął

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje