Pierwsze humvee z USA dotarły na Ukrainę


Na Ukrainę dostarczono w środę pierwszą partię amerykańskich samochodów wielozadaniowych Humvee, przeznaczonych dla wojsk walczących z separatystami na wschodzie kraju. W ceremonii odbioru sprzętu uczestniczył prezydent Petro Poroszenko.

Dziesięć pojazdów przyleciało na podkijowskie lotnisko w Boryspolu amerykańskim wojskowym samolotem transportowym.

Poroszenko dziękuje

- Wszystkie samochody, po zamontowaniu uzbrojenia, zostaną skierowane do jednostek wojskowych, przede wszystkim dla wojsk desantowych i pojadą w strefę operacji antyterrorystycznej na wschód Ukrainy – oświadczył Poroszenko, dziękując Amerykanom za tę pomoc.

Ukraina ma otrzymać ogółem 230 samochodów Humvee. 30 z nich to pojazdy specjalnie opancerzone. Prezydent Poroszenko poinformował, że kolejne partie amerykańskiej pomocy nadejdą na Ukrainę w ciągu 1,5 miesiąca.

Kosztowna pomoc

Amerykańskie wsparcie wojskowe o charakterze nieśmiercionośnym warte jest ok. 120 mln dolarów. Prócz samochodów USA dostarczą władzom w Kijowie m.in. drony, systemy łączności, radary rozpoznania artyleryjskiego i noktowizory.

W poniedziałek Izba Reprezentantów USA przegłosowała rezolucję wzywającą prezydenta Baracka Obamę do wysłania na Ukrainę broni, która miałaby pomóc w walce władz z separatystami. Za uchwałą głosowało 348 członków Izby, przeciw było 48.

Amerykanie rozpoczną szkolenia

Administracja Obamy odmawiała dotychczas dostarczenia Ukrainie broni defensywnej, argumentując, że mogłoby to jeszcze bardziej zaostrzyć konflikt na wschodzie kraju.

Pentagon poinformował także w zeszłym tygodniu, że amerykańscy wojskowi rozpoczną w drugiej połowie kwietnia szkolenia żołnierzy należących do sześciu kompanii ukraińskiej Gwardii Narodowej, by wzmocnić ich zdolności w walce z prorosyjską rebelią na wschodzie kraju.

Zgodnie z zawartymi 12 lutego w Mińsku porozumieniami pokojowymi, na wschodzie Ukrainy od 15 lutego miało obowiązywać zawieszenie broni. Następnie z obu stron linii walk w ciągu 14 dni miało być wycofane ciężkie uzbrojenie i wytyczona strefa buforowa o szerokości od 50 do 70 km. Termin ten nie został dotrzymany, jednak później strony konfliktu informowały o wycofaniu ciężkiej broni.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: asz//rzw/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter / Petro Poroszenko

Tagi:
Raporty: