tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Wojna domowa w Syrii

Miasta ruin. Pięć lat wojny w Syrii

zobacz więcej wideo »
Miasta ruin. Pięć lat wojny w Syrii
Foto: TVN 24, CNN | Video: TVN 24 W Syrii w ciągu pięciu lat zginęło ponad 270 tys. ludzi

Żadne dziecko, które przeżyło ostatnie pięć lat, nie pozna nigdy Syrii, którą pamiętają jego rodzice. Szkoły, szpitale i parki zostały zniszczone - pisze we wstrząsającym raporcie UNICEF. 15 marca mija 5 lat od rozpoczęcia wojny w Syrii. Materiał magazynu "Polska i świat".

Jednym z przykładów na to, jak kraj zmienił się przez te lata, jest miasto Idlib - jedyna stolica prowincji, która jest pod rządami rebeliantów. Przed wojną miasto było prawie 200-tysięczną aglomeracją i ważnym ośrodkiem handlowym, a dziś jest miastem ruin.

Bombardowania cywilów

- Rosyjskie samoloty bombardują wszystko, co działa dla dobra ludzi. Ich celem jest zniszczenie naszego życia tak, by ludzi nie spotkało nic dobrego, żeby po prostu nie dało się żyć. To jest cena, jaką płacimy za wolność - powiedział CNN Tala al-Jaway, prawnik z Idlib. Był w miejskim ratuszu, kiedy spadały na niego bomby. Innymi celami ataków były między innymi targowiska, które niejednokrotnie atakowano kilka razy dziennie.

W poniedziałek Władimir Putin oznajmił, że Rosja wycofuje swoje wojska z terenu Syrii. Rosja rozpoczęła operację wojskową w Syrii 30 września zeszłego roku. Kreml uzasadniał, że jej celem jest walka z tzw. Państwem Islamskim.

Putin wycofuje wojska

W czasie spotkania z Putinem Siergiej Szojgu raportował, że w czasie operacji wojsko rosyjskie zlikwidowało 2 tys. islamistów pochodzących z Rosji.

- Wojska syryjskie, przy wsparciu lotnictwa rosyjskiego, wyzwoliły ponad 400 miejscowości i ponad 10 tys. km kw. terytorium. Od końca września samoloty rosyjskie wykonały ponad 9 tys. lotów bojowych - raportował minister obrony.

Syryjscy rebelianci walczący z reżimem prezydenta Baszara el-Asada, a także Zachód, zarzucają Rosji, że celem nalotów padają ugrupowania niedżihadystyczne i cywile.

Pod koniec grudnia ub.r. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informowało, że w nalotach rosyjskiego lotnictwa w Syrii w ciągu trzech miesięcy od początku militarnej interwencji Moskwy zginęło 2371 osób. Jedna trzecia ofiar to cywile.

Raport UNICEF - ucierpiało ponad 8 mln. dzieci

Ponad 80 proc. syryjskich dzieci, czyli 8,4 mln, ucierpiało w wyniku konfliktu w Syrii. Wiele z nich zostało zmuszonych do pracy czy przyłączenia się do zbrojnych grup - poinformował UNICEF w raporcie opublikowanym w piątą rocznicę wybuchu wojny.

Od wybuchu konfliktu urodziło się 3,7 mln dzieci.

- Żadne dziecko, które przeżyło ostatnie pięć lat, nie pozna nigdy Syrii, którą pamiętają jego rodzice. Szkoły, szpitale i parki zostały doprowadzone do ruiny przez bomby - podkreślają autorzy opracowania.

7 milionów dzieci żyje obecnie w biedzie. Wiele z nich było zmuszonych do porzucenia nauki, przedwczesnego małżeństwa czy dołączenia do zbrojnych grup, chcąc w ten sposób finansowo wesprzeć rodziny. W obozach dla uchodźców w Jordanii jedna trzecia małżeństw dotyczy dziewcząt poniżej 18. roku życia.

Jak podaje UNICEF, ugrupowania zbrojne rekrutują do swoich szeregów coraz młodsze dzieci. Szacuje się, że w 2016 roku na pomoc syryjskim dzieciom potrzeba 1,4 mld dolarów. Do tej pory agencja otrzymała od darczyńców jedynie 6 proc. potrzebnej kwoty.

W wyniku konfliktu w Syrii zginęło ponad 270 tys. ludzi. Masowe wystąpienia przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi szybko przekształciły się w wojnę domową. W wyniku wojny niemal połowa ludności Syrii, która przed wojną liczyła 23 miliony, została zmuszona do opuszczenia swoich domów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Wojna domowa w Syrii

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zenobiusz Furman

W takim razie mam jedno pytanie. Po co była "arabska wiosna" i rebelia przeciw Asadowi? Co uzyskali Syryjczycy i świat?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    2
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   jawotr
   jawotr

   Arabska wiosna, była reakcją na lata udręki w totalitarnych państwach terroru. To co się dzieje dzisiaj nie daje żadnych podstaw dla sławienia bandyckich dyktatur, gdyż jest rezultatem ich działań. Syryjczycy z pewnością nie zbuntowaliby się przeciwko Asadowi, gdyby to był wolny kraj bez prześladowań, więźniów politycznych i tortur. rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Kasper1

     Nie było i nie ma Jawotr ani jednego kraju w Maghrebie i bliskim wschodzie który byłby krajem demokratycznym a "arabska wiosna" była niczym innym jak walką interesów sił wewnętrznych tych krajów (Islamiści i inne grupy interesów) i zewnętrznych (Stany Zjednoczone, UK, Francja) do której użyto biednych ludzi. Głównie w kwestii irackiej rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       usmiech_prezesa

       Irak, Syria, Libia: same ruiny. Czyli "wolnosc i demoklracja" made by USA.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          3
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje