Papież zwolnił swojego przeciwnika. Zmiana we władzach sądownictwa Watykanu


Papież Franciszek dokonał w sobotę kolejnych zmian personalnych w Kurii Rzymskiej. Na czele Sygnatury Apostolskiej, czyli najwyższego organu sądowniczego Kościoła katolickiego stanął abp Dominique Mamberti, który do tej pory był szefem dyplomacji Watykanu. Mamberti zastąpił kard. Raymonda Leo Burke'a, który był przeciwny zmianom proponowanym przez papieża na synodzie biskupów na temat rodziny.

Abp Mamberti zastąpił amerykańskiego kardynała Raymonda Leo Burke'a, uważanego za jednego z liderów konserwatywnej części hierarchii kościelnej. Tę opinię zdaniem włoskich mediów potwierdziła w ostatnich tygodniach jego postawa na niedawnym synodzie biskupów na temat rodziny.

Przeciwnik zdymisjonowany. Dyplomacja z "Beatlesami" w tle

Już przed rozpoczęciem synodalnych obrad kard. Burke występował przeciwko zmianom w podejściu Kościoła do rozwodników; twierdził, że nie można odchodzić od tradycyjnego nauczania w tej sprawie. W ostatnich wywiadach, świadom swego rychłego odejścia z Kurii Rzymskiej, protestował przeciwko przedstawianiu go jako przeciwnika papieża Franciszka.

W sobotę papież mianował kardynała Burke'a patronem Zakonu Kawalerów Maltańskich.

Tymczasem w Sekretariacie Stanu w miejsce abp. Mambertiego nowym sekretarzem do spraw stosunków z państwami, czyli szefem watykańskiej dyplomacji, został angielski arcybiskup Paul Richard Gallagher.

Ten dyplomata watykański ma za sobą doświadczenie pracy w nuncjaturach na pięciu kontynentach. Przez ostatni rok był nuncjuszem apostolskim w Australii.

Watykaniści zauważają, że nowy szef dyplomacji rozpoczął w latach 70. pracę duszpasterską w dzielnicy Liverpoolu, w której narodził się zespół The Beatles.

Autor: adso/tr/kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: