tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Ile inwazji przeżyła Europa?". Papież: migracje nie są zagrożeniem

Papież Franciszek powiedział w piątek podczas wizyty na uniwersytecie Roma Tre w Wiecznym Mieście, że migracje nie są zagrożeniem, ale wyzwaniem. Europa powstała z migracji - podkreślił w przemówieniu wygłoszonym na państwowej uczelni.

W czasie spotkania z wykładowcami i studentami rzymskiego uniwersytetu papież odłożył przygotowane wcześniej przemówienie i odpowiadał bez kartki na pytania młodzieży.

"Ile inwazji przeżyła Europa?"

Jedno z nich zadała studiująca biologię muzułmanka z Syrii, która blisko rok temu przyleciała do Rzymu z papieżem z greckiej wyspy Lesbos. Była jedną z kilkunastu osób z Syrii, które Franciszek zabrał ze sobą w drodze powrotnej do Wiecznego Miasta z obozu dla uchodźców. Nour Essa pytała papieża o strach o chrześcijańską tożsamość Europy w związku z napływem muzułmańskich migrantów.

- Zastanawiam się, ile inwazji przeżyła Europa od swego początku. Europa powstała w rezultacie inwazji, migracji - mówił papież. - Migracje nie są zagrożeniem, ale wyzwaniem, by się rozwijać. I mówi to ktoś, kto pochodzi z kraju, gdzie 80 procent ludności to imigranci - oświadczył Franciszek, potomek włoskich imigrantów z Argentyny.

- Każdy kraj powinien zdecydować, jaką liczbę imigrantów jest w stanie przyjąć. Nie można przyjmować, jeśli nie ma się takich możliwości - mówił. Jak zaznaczył, chodzi nie tylko o to, by przyjąć imigrantów, ale też by umożliwić im integrację.

Papież ocenił, że idealnym rozwiązaniem kryzysu migracyjnego i odpowiedzią na exodus ludzi byłoby zakończenie "i wojny, i głodu" oraz "pokój i inwestycje".

Agresja i problemy gospodarcze

W obszernym wystąpieniu papież przytoczył także słowa zmarłego niedawno polskiego socjologa Zygmunta Baumana o "płynnym społeczeństwie". - Musimy podjąć wyzwanie, by przekształcić tę płynność w konkret - dodał Franciszek.

Za "dramat" papież uznał sytuację w światowej gospodarce, która w jego opinii też jest "płynna" i "pozbawia pracy". - Zadam wam pytanie, które dotyczy naszej drogiej matki Europy. Jak to możliwe, że w krajach rozwiniętych jest tak wysokie bezrobocie wśród młodzieży? - mówił, przypominając, że w niektórych państwach zbliża się ono do 60 procent.

- Bezrobocie prowadzi do uzależnień i samobójstw, a także sprawia, że niektórzy zaciągają się do organizacji terrorystycznych – dodał.

Papież mówił, że coraz bardziej agresywny staje się język, jakim ludzie rozmawiają ze sobą. Według niego obecnie czymś normalnym jest krzyczenie na siebie i obrażanie się nawzajem. - Jest przemoc w wypowiedziach, w rozmowie - dodał. To samo - podkreślał - ma miejsce w prasie, w telewizji, podczas kampanii wyborczych.

- Jak często zapominamy w domu powiedzieć "dzień dobry". Jest "ciao, ciao", te anonimowe pozdrowienia - zauważył Franciszek. Jego zdaniem "odbierają one imię" ludziom. - Przede mną stoi osoba, która ma imię, ale ja witam ją, jakby była rzeczą - powiedział.

Franciszek wyraził opinię, że "trzeba obniżyć ton, mniej mówić i więcej słuchać", a także prowadzić "cierpliwy dialog". Jest to konieczne w polityce, która "tak nisko upadła" i to na całym świecie, wskazał.

Z powodu "przemocy słownej" traci się "sens społecznej konstrukcji i koegzystencji, a ten zapewnia dialog" - zauważył. Jako miejsce dialogu wskazał uniwersytet.

"Ideologiczne" uniwersytety

Papież zauważył jednak, że istnieją "elitarne uniwersytety", które bywają "ideologiczne". - Uczą tam tylko pewnej ideologicznej linii myślenia i przygotowują agentów tej ideologii. To nie jest uniwersytet. Tam, gdzie nie ma dialogu, konfrontacji, słuchania, szacunku dla tego, że ktoś myśli inaczej, gdzie nie ma przyjaźni, radości zabawy, sportu, to nie jest uniwersytet - oświadczył Franciszek.

Zauważył też, że "życie przypomina trochę bramkarza drużyny, który łapie piłkę z każdej strony, z której mu ją kopią".

Mówiąc o niebezpieczeństwach globalizacji wyraził opinię, że "prawdziwym światowym zagrożeniem" jest "jedność bez różnic". - To niszczy. Prawdziwą jedność tworzy się z różnorodności - wskazał papież. Jego przemówienie wielokrotnie przerywano oklaskami.

Była to pierwsza wizyta Franciszka na włoskim uniwersytecie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Imigracyjny kryzys w Europie

Papież Franciszek

Komentarze (5)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
stan1948

Franciszek niech sięgnie do przepastnych zasobów watykanu i sfinansuje przetransportowanie do bliskiej mu Ameryki południowej... zobaczymy czy znajdzie tam uznanie.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   piotr_nowik
   piotr_nowik

   Hunowie i Wandale, którzy zdemolowali Rzym, to też była emirgacja?

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zosia I

     Skoro mamy demokrację to jest to kapłan Zeusa, który pilnuje świat by oddawano mu należną cześć.Smutne jest, że Berlin ulokował u siebie ten tzw. "tron Szatana " u siebie.Co to ma wspólnego z chrześcijaństwem ??? To smutne zwodzić miliony ludzi i wikłać ich w bałwochwalczy kult.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       hoipoloi
       hoipoloi

       nasza pławica pałlamentałna nie będzie słuchać jakiegoś tam obcego, skoło mają swojego gułu z Tołunia i skoło konfełencja episkopatu to stałcy bardziej na pławo od ściany, ekstłema. Francisżek jest szefem INNEGO kościoła niż ten nasz

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje