"Pierwsza kropla deszczu". Państwo Islamskie: uderzyliśmy w Tunezji

[object Object]
Do zamachu doszło w środę w centrum TunisuPaństwo Islamskie / Reuters TV
wideo 2/21

Państwo Islamskie wzięło odpowiedzialność za atak na Muzeum Bardo w Tunisie. Poinformowało o tym w nagraniu upublicznionym w internecie.

Zamach był "błogosławioną inwazją na jaskinię niewiernych i zła w muzułmańskiej Tunezji" - oświadczyło IS w nagraniu, które opublikowano na islamistycznym forum.

Państwo Islamskie pochwaliło dwóch napastników, którzy zginęli w szturmie antyterrorystów na Muzeum Bardo. Nazwano ich "rycerzami Państwa Islamskiego".

Dżihadyści zapowiedzieli kolejne ataki. - Niewierni, poczekajcie na radosną nowinę, która wam zaszkodzi, gdyż to, co widzieliście dzisiaj, jest pierwszą kroplą deszczu - dodano.

Tunezyjczycy po stronie dżihadystów

Państwo Islamskie, które funkcjonuje głównie na terytorium Syrii i Iraku, ma swoje filie w sąsiadującej z Tunezją Libii. Wielu Tunezyjczyków udało się do tego kraju, by walczyć i szkolić się u ekstremistów - pisze agencja AP.

W szeregach dżihadystów za granicą walczy od 2 tys. do 3 tys. Tunezyjczyków. 500 innych tunezyjskich bojowników wróciło już do kraju i są uważani za jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa w Tunezji

Kilka dni temu podczas walk w Libii zabity został czołowy tunezyjski dowódca IS.

Zamach w Tunisie

W stolicy Tunezji Tunisie doszło 18 marca do ataku terrorystycznego. Dwaj uzbrojeni mężczyźni przebrani w mundury wojskowe wtargnęli do budynku parlamentu i otworzyli ogień. Chwilę później wybiegli z budynku i zabarykadowali się z zakładnikami w sąsiednim budynku Muzeum Bardo. Siły bezpieczeństwa odbiły budynek kilka godzin później.

Ministerstwo zdrowia Tunezji podało w czwartek, że liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do do 23. Wśród zabitych jest 20 zagranicznych turystów. Według polskiego MSZ zginęło dwóch obywateli Polski. Wśród zabitych obcokrajowców, oprócz Polaków, są obywatele Japonii, Włoch, Kolumbii, Hiszpanii, Australii i Francji, a według ostatnich doniesień również Brytyjka i Belgijka.

Zatrzymano też dziewięć osób podejrzanych o związki z dwoma napastnikami. Cztery osoby miały bezpośredni związek z operacją terrorystyczną, a pięć innych podejrzewanych jest o związek z tą komórką.

Był to najpoważniejszy atak wymierzony w turystów w Tunezji od 13 lat. W zamachu bombowym przeprowadzonym przez Al-Kaidę w pobliżu synagogi na wyspie Dżerba w 2002 roku zginęło 21 ludzi: 14 Niemców, dwóch Francuzów i pięciu Tunezyjczyków.

Infolinia MSZ w sprawie ataku terrorystycznego w Tunezji +48225238880

Allah pozwolił na przeprowadzenie błogosławionej inwazji w jednej z jaskiń niewierności i niemoralności w muzułmańskiej Tunezji dwóm uzbrojonym rycerzom Państwa Islamskiego: Abu Zakarii al-Tunisiemu i Abu Anasowi al-Tunisiemu. Byli ciężko uzbrojeni, wyposażeni w broń maszynową i granaty w czasie ataku na Muzeum Bardo, które znajduje się w obrębie strzeżonego obszaru obok tunezyjskiego parlamentu. Allah pozwolił na napełnienie serc niewiernych przerażeniem. Bracia dokonali oblężenia na oszczerczej grupie obywateli państw-krzyżowców, którzy są zwodzeni przez niewiernych, doprowadzających ziemię Tunezji do bycia siedliskiem niewiary i rozpusty. Błogosławiona operacja doprowadziła do zabicia i ranienia dziesiątek krzyżowców i niewiernych oraz nie pozwoliła siłom bezpieczeństwa zbliżyć się do dwóch bohaterów, zanim nie zabrakło im amunicji. Prosimy Allaha, by przyjął ich jako męczenników i przyznał im najwyższe honory w Ogrodach Raju i pozwolił nam do nich dołączyć. oświadczenie Państwa Islamskiego

Autor: kło//gak / Źródło: Reuters, tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty: