tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Syryjska opozycja: USA naciskają na nasz udział w rozmowach pokojowych

Przedstawiciel syryjskiej opozycji oświadczył w niedzielę, że sekretarz stanu USA John Kerry wywiera na niego nacisk, by wziął udział w planowanych na przyszły tydzień rozmowach pokojowych w Genewie, gdzie ma się dyskutować o wstrzymaniu ataków lotniczych.

Reprezentujący opozycyjne wobec syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada ugrupowania polityczne i zbrojne Wysoki Komitet Negocjacyjny deklarował, że nie przystąpi do rozmów, dopóki strona rządowa nie wstrzyma bombardowań, nie zniesie blokad terytorialnych i nie uwolni więźniów - czego domaga się uchwalona w ubiegłym miesiącu rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Naciski?

Negocjator Mohamad Allusz powiedział Reuterowi, że w trakcie sobotniego spotkania z przedstawicielami Komitetu Kerry "naciskał na nas, byśmy zrezygnowali z naszych humanitarnych praw i podjęli rokowania".

- Będzie istotna odpowiedź na te naciski - dodał Allusz bez ujawniania dalszych szczegółów. Na pytanie, czy rozmowy ruszą w tym tygodniu, odpowiedział: pozostawiamy to najbliższym godzinom.

Natomiast władze syryjskie zadeklarowały w niedzielę, że w obliczu sukcesów odniesionych w walce ze zbrojną opozycją nie pójdą na żadne ustępstwa wobec niej.

Rok zwycięstwa

- Nie zamierzamy rezygnować dzisiaj z tego, z czego nie rezygnowaliśmy przez ubiegłe pięć lat. Ten rok będzie dla Syrii rokiem zwycięstwa ze względu na bohaterskie czyny i ofiary jej armii oraz jej narodu - powiedział wyższy przedstawiciel rządzącej partii Baas Hilal al-Hilal, wizytując żołnierzy na odbitych ostatnio z rąk rebeliantów terenach pod Damaszkiem.

Rozmowy pokojowe w Genewie miały się rozpocząć w poniedziałek, ale cytowany przez Reutera zachodni dyplomata powiedział w niedzielę, iż nie jest prawdopodobne, by doszło do nich przed środą.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje