tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wojna domowa w Syrii

Operacja "Złakniony Lew". Amerykańskie F-16 i Patrioty koło Syrii

Operacja "Złakniony Lew". Amerykańskie F-16 i Patrioty koło Syrii
Foto: US Air Force Amerykańskie F-16 trafią w pobliże Syrii

Stany Zjednoczone chcą rozmieścić rakiety Patriot i myśliwce F-16 w graniczącej z Syrią Jordanii, aby tam wzięły udział w manewrach wojskowych i później zostały na miejscu - oświadczył cytowany przez AFP przedstawiciel amerykańskiej armii.

Wyrzutnie pocisków Patriot i samoloty F-16 "zostały upoważnione do przemieszczenia do Jordanii na ćwiczenia" określone kryptonimem "Złakniony Lew" - poinformował w komunikacie podpułkownik T. G. Taylor.

"Aby zwiększyć możliwości i pozycję obronną Jordanii część sprzętu będzie mogła zostać na miejscu po ćwiczeniach na prośbę jordańskiego rządu" - dodał.

Przygotowania do inwazji Syrii?

Według AFP ta decyzja na nowo ożywia dyskusję na temat ewentualnej interwencji militarnej w ogarniętej wojną domową Syrii. USA dotychczas zachowywały rezerwę w tej sprawie podkreślają, że jest to "najmniej prawdopodobna opcja".

Nie podano, ile myśliwców F-16 ma wziąć udział w manewrach, ani ile będzie mogło pozostać w Jordanii. Wcześniej USA poparły podobną akcję w Turcji; NATO rozmieściło pociski Patriot wzdłuż granicy z Syrią.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Wojna domowa w Syrii

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje