tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Kryzys na Ukrainie

"Odejdźcie, albo będzie jeszcze jedna katastrofa". Groźne wieści z Donbasu

"Odejdźcie, albo będzie jeszcze jedna katastrofa". Groźne wieści z Donbasu
Foto: Ministerstwo Obrony Ukrainy Cywile w strefie walk w Donbasie

Strony konfliktu w Donbasie na wschodzie Ukrainy niebezpiecznie zbliżają się do linii rozgraniczenia – oświadczył w Kijowie wiceszef misji monitoringowej OBWE Alexander Hug.

- Wzywam obie strony do wycofania się. Jeśli to nie nastąpi, ta przemoc będzie dopiero początkiem. Dość rujnowania i śmierci. Odejdźcie, albo będzie jeszcze jedna katastrofa – powiedział na konferencji prasowej wiceszef misji monitoringowej OBWE.

Alexander Hug wyjaśnił, że ruchy zaangażowanych w konflikt oddziałów ukraińskich i sił prorosyjskich separatystów nie dotyczą tzw. szarej strefy, której nie zajmowała dotychczas żadna z jego stron. - Strony przemieszczają swoje pozycje do linii rozgraniczenia i zajmują te pozycje, które dotychczas były wolne – podkreślił.

Hug poinformował też, że w ubiegłą sobotę, 16 stycznia, nieznani sprawcy ostrzelali obserwatorów specjalnej misji monitoringowej OBWE. W wyniku incydentu, do którego doszło w pobliżu miasteczka Marjinka na zachód od Doniecka, nikt nie ucierpiał.

"Ktoś ich ostrzelał"

- Moi koledzy spotkali się w sobotę ze straszną sytuacją. Byli w okolicach Marjinki koło Doniecka, gdzie monitorowali sytuację i pomagali w odbudowie infrastruktury ważnej dla ludności cywilnej. Ktoś ich ostrzelał, ale szczęśliwie nikt nie ucierpiał – przekazał.

Hug nie powiedział, kto oddał strzały w kierunku obserwatorów jego organizacji. Według strony ukraińskiej uczynili to separatyści. Wiceszef misji OBWE przypomniał, że przed tygodniem do podobnego incydentu doszło w zajętej przez rebeliantów Gorłówce. - Obserwatorów OBWE wyciągnięto z samochodów i zmuszono do położenia się na ziemi. Wszystko to odbywało się pod lufami karabinów, ich życiu groziło niebezpieczeństwo – powiedział.

Ponad 9 tys. ofiar

Ukraińska armia podawała pod koniec ubiegłego roku, że w wyniku trwających od wiosny 2014 roku walk z separatystami w Donbasie zginęło ponad 2,6 tys. żołnierzy.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) twierdzi, że w konflikcie tym zginęło ogółem ponad 9 tys. osób, a ponad 20 tys. zostało rannych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Kryzys na Ukrainie

Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Pozostałe informacje