Obława w Kazachstanie. "Planowali zamachy"

5 czerwca w Aktobe doszło do kilku zamachówMSW Kazachstanu

Zatrzymani w obwodzie karagandyjskim rebelianci są zwolennicy radykalnego ruchu salafizmu - oświadczył szef kazachskiego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Władimir Żumakanow.

Żumakanow powiedział, że zatrzymali planowali zamachy terrorystyczne w obwodzie karagandyjskim. Poinformował, że sześciu rebeliantów zostało aresztowanych, a jeden, w czasie obławy, wysadził się w powietrze. - Wszyscy radykałowie są obywatelami Kazachstanu i zwolennikami salafizmu – oświadczył szef Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego.

Władze w Astanie dowodzą, że zatrzymania w obwodzie karagandyjskim nie są związane z zamachami w Aktobe (obwód aktiubiński na zachodzie kraju). 5 czerwca, w tym mieście, kilkudziesięciu mężczyzn napadło na dwa sklepy z bronią. Później próbowali przypuścić szturm na jednostkę wojskową. Atak został odparty. W wyniku strzelaniny zginęło trzech cywilów i trzech żołnierzy. Co najmniej 38 osób zostało rannych.

"Nietradycyjni salafici"

Po zamachach w Aktobe MSW Kazachstanu oświadczyło, że dokonała ich grupa zwolenników "radykalnych, nietradycyjnych ruchów religijnych". Prezydent Nursułtan Nazarbejew stwierdził z kolei, że ataków dokonali "salafici, walczący w szeregach tzw. Państwa Islamskiego".

6 czerwca, w związku z zamachami w Aktobe, władze podniosły poziom zagrożenia terrorystycznego do stanu średniego w całym kraju. Ma obowiązywać przez 40 dni.

Salafizm jest ruchem religijnym, który postuluje odrodzenie islamu poprzez powrót do jego pierwotnych źródeł. - Dla salafitów ważne jest, aby na ziemi zatriumfowały prawa Boże. Dlatego występują przeciwko konstytucji i prawom świeckim. Często, zwłaszcza radykalne grupy salafitów, rzeczywiście dążą do obalania rządów – mówił kazachskiej edycji Radiu Swoboda Ahmet Jarłykapow, ekspert Instytutu Etnologii i Antropologii Rosyjskiej Akademii Nauk. Przypomniał, że w Rosji zakazano ruch salafitów w Dagestanie. – W całym kraju ich działania nie zostały jednak zakazane, ponieważ salafizm to bardzo szerokie pojęcie - dodał ekspert.

Autor: tas\mtom / Źródło: Reuters, newsru.com, Radio Swoboda

Źródło zdjęcia głównego: MSW Kazachstanu