tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Rosja kontra NATO

Nuland: Wy macie bazy, my będziemy mieć sprzęt. Nasze odstraszanie jest skuteczne

Nuland: Wy macie bazy, my będziemy mieć sprzęt. Nasze odstraszanie jest skuteczne
Foto: TVN24 BiŚ | Video: TVN24 BiS Nuland: nasze odstraszanie w ostatnich 2 latach było skuteczne

Chcemy wysłać mocny sygnał odstraszania i gotowości, a także uspokojenia, dla obywateli Polski i innych, którzy żyją w tej części świata, że jesteśmy poważni w swoich deklaracjach dotyczących artykułu 5. i naszego Sojuszu - powiedziała Victoria Nuland, asystent sekretarza stanu USA ds. Europy w specjalnym wywiadzie dla TVN24 Biznes i Świat.

- To, o czym teraz rozmawiamy, to wzmocnienie i pogłębienie naszego partnerstwa z Polską. Wy macie tu stałe bazy, a my będziemy mieć sprzęt - tak tłumaczyła Victoria Nuland charakter wzmocnienia zaangażowania amerykańskich sił zbrojnych na wschodniej flance NATO.

- Regularnie będą tu nasze siły i będziemy mieli większe możliwości, by zjawić się w większej liczebności, jeśli będziemy tutaj potrzebni. To jest koncepcja, nad którą teraz pracujemy - podkreśliła.

"Rotacja daje nam elastyczność"

Nuland wyjaśniła, dlaczego Stany Zjednoczone nie przewidują na razie utworzenia stałej bazy amerykańskiej w Polsce.

- W amerykańskiej światowej doktrynie wojskowej mniej stawiamy na siły stacjonarne, a bardziej na rotacyjne. To daje nam większą elastyczność, by być tam, gdzie jesteśmy potrzebni - powiedziała. - Najważniejsze jest to, by polskie i natowskie siły były gotowe, były tu razem i ćwiczyły razem, że są silne bazy i jest sprzęt. To wszystko już się dzieje, a więcej będzie się działo w najbliższych latach - zapewniła w TVN24 Biznes i Świat.

Nuland: odstraszanie było skuteczne

Zdaniem asystent sekretarza stanu USA, dotychczas podejmowane przez USA działania okazały się wystarczające i nie ma powodów, by obawiać się, że rotacyjna obecność to za mało.

- Powiedziałabym, ze nasze odstraszanie było skuteczne w ostatnich dwóch latach. Nie zauważyliśmy kolejnych ruchów, których celem było testowanie nas - oceniła Nuland. - Widzieliśmy małe wydarzenia, ale nie takie, którymi martwiliśmy się, gdy w 2014 roku wybuchał kryzys ukraiński - powiedziała.

- Oczywiście będziemy dalej analizować, co jest potrzebne i będziemy dostosowywać się do sytuacji: jako Sojusz, jako Stany Zjednoczone i Polska, w razie potrzeby - dodała.

Zobacz całą rozmowę z Victorią Nuland:

Oglądaj
Victoria Nuland w specjalnym wywiadzie dla TVN24 Biznes i Świat
Wideo: TVN24 BiS Victoria Nuland w specjalnym wywiadzie dla TVN24 Biznes i Świat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Rosja kontra NATO

Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Pozostałe informacje