Nowa ofensywa F-35. Pierwszy taki lot przez Atlantyk

F-35 w locie do Wielkiej Brytanii
F-35 w locie do Wielkiej Brytanii
USAF
F-35B przyleciały do Wielkiej BrytaniiUSAF

Trzy najnowsze amerykańskie myśliwce F-35 przyleciały z USA do Wielkiej Brytanii. Był to pierwszy lot nad Atlantykiem tych maszyn w wersji B, czyli zdolnej do pionowych startów i lądowań. Samoloty posłużą do wizerunkowej ofensywy podczas wielkich pokazów lotniczych w Farnborough.

Spośród trzech F-35B wysłanych do Wielkiej Brytanii, dwa należą do lotnictwa Korpusu Piechoty Morskiej, a jeden do Royal Navy. Podczas trwającego osiem godzin lotu wielokrotnie pobierały paliwo z towarzyszącej im latającej cysterny. Na ostatnim odcinku trasy kurtuazyjnie eskortowały je dwa myśliwce Typhoon z RAF.

Mało bojowe zadanie myśliwców

Trzy F-35B wylądowały w bazie RAF Fairford. Brytyjska maszyna zostanie w ojczyźnie już na stałe i rozpocznie tworzenie eskadry, która ma w przyszłości bazować na jeszcze budowanych lotniskowcach typu Queen Elizabeth. Amerykańskie myśliwce mają pozostać w Wielkiej Brytanii “kilka tygodni”. Cała trójka posłuży do bardzo ważnej ofensywy wizerunkowo-propagandowej.

Samoloty mają wziąć udział między innymi w największym Air Show na świecie w Farnborough, gdzie pojawią się też najnowsze wytwory przemysłów zbrojeniowych Chin i Rosji. Nowe amerykańskie myśliwce debiutujące w Wielkiej Brytanii wywołują jednak wielkie zainteresowanie, więc prawdopodobnie całkowicie przyćmią rywali podczas pokazów. Na to liczy wojsko oraz koncern Lockheed Martin produkujący F-35.

Mają poprawić słaby wizerunek

Nowe myśliwce nie mają najlepszej prasy. Często są krytykowane za wysokie koszty ich opracowania oraz rzekomo słabe osiągi i awaryjność. Wiele z zarzutów pod ich adresem jest co najmniej dyskusyjnych, jednak krytykom skutecznie udało się stworzyć mało pochlebny wizerunek F-35. Nie pomaga to, że gdy w 2014 roku planowano pierwszy pokaz F-35B w Farnborough, samolot nie przyleciał. Uziemiono wówczas całą flotę F-35, ponieważ w jednym zapalił się silnik. Dzisiaj Lockheed Martin nazywa to “problemem technicznym”.

Obecnie nowe myśliwce wydają się jednak wychodzić na wizerunkową prostą. Produkcja jest stopniowo zwiększana i nie pojawiają się nowe spektakularne problemy. Natomiast maszyny biorą udział w coraz większej liczbie pokazów lotniczych, gdzie skutecznie skupiają uwagę. Niedawno F-35 zaprezentowano publiczności po raz pierwszy w Europie, w Holandii, gdzie pojawił się jeden myśliwiec w wersji A.

F-35 w eskorcie myśliwców Typhoon brytyjskiego RAFUK MOD

Autor: mk//rzw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: dvidshub.net