tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Nie oddamy nawet metra swojej ziemi". Białoruś wkrótce z nową doktryną wojenną

"Nie oddamy nawet metra swojej ziemi". Białoruś wkrótce z nową doktryną wojenną
Foto: mil.by Białoruś rozpoznała nowe zagrożenia - powiedział Łukaszenka

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka w najbliższym czasie wniesie do parlamentu projekt ustawy o zatwierdzeniu nowej doktryny wojennej – poinformowała państwowa agencja BiełTA. Prezydent uważa, że wymaga tego zmiana sytuacji na świecie.

- Możemy publicznie potwierdzić naszą pokojową politykę i brak wrogości wobec innych państw, a jednocześnie ogłosić zdecydowaną wolę obrony swoich interesów narodowych, w tym – jeśli zajdzie taka potrzeba – z użyciem całej wojskowej struktury państwa. Czyli nie potrzebujemy nic cudzego, ale nie oddamy nawet metra swojej ziemi – oznajmił Łukaszenka na posiedzeniu białoruskiej Rady Bezpieczeństwa, poświęconym nowej doktrynie wojennej.

Terroryzm i rewolucje

Jego zdaniem Białorusi nie grozi bezpośrednie niebezpieczeństwo wojskowe i na pierwszy plan wysunęły się obecnie inne zagrożenia. - Jednak, jak głosi mądrość ludowa, nie należy zasypiać gruszek w popiele – zaznaczył.

Łukaszenka podkreślił, że od czasu przyjęcia przez Białoruś obowiązującej obecnie doktryny wojennej minęło półtorej dekady i przez ten czas sytuacja w świecie i wokół Białorusi uległa radykalnej zmianie, a w szczególności zaostrzyły się różnice zdań między światowymi i regionalnymi ośrodkami w walce o poszerzenie stref wpływów.

- Intensywne wykorzystywanie mechanizmu "kolorowych rewolucji" w celu obalenia prawowitej władzy doprowadziło do zwiększenia liczby konfliktów zbrojnych. Przy tym osiąganie celów politycznych coraz częściej odbywa się poprzez rozsadzanie państwa od wewnątrz – ocenił.

Wspomniał m.in. o tym, że terroryzm zalał cały świat, a uciekający przed wojną uchodźcy usiłują się masowo dostać do Europy. Sama zaś wojna zaczęła przybierać nietradycyjne formy, wymagające odpowiedniej reakcji, np. postać hybrydową z intensywnym wykorzystaniem zasobów informacyjnych.

"Między młotem i kowadłem"

- Nasiliły się niezgodności między Federacją Rosyjską i państwami członkowskimi NATO, jeśli nie powiedzieć ostrzej. Między nimi znaleźliśmy się my, jak między młotem i kowadłem – oświadczył.

Jak powiedział, w zeszłym roku polecił ministrowi obrony przeanalizować wszelkie warianty reakcji siłowych na współczesne zagrożenia z uwzględnieniem prognoz długoterminowych, i wziąć to pod uwagę w nowej wersji doktryny wojennej, co też uczyniono.

Dodał, że naród białoruski wyraża liczne pretensje wobec władzy, m.in. o wzrost cen i niskie pensje, lecz wszystkie one z czasem zostaną zapomniane.

- Ale jednego (naród) nie wybaczy – jeśli nie zagwarantujemy bezpieczeństwa i obrony suwerenności oraz niepodległości kraju. Kiedy zabraknie skrawka ziemi, na którym będą żyć nasze dzieci i wnuki, nic już nie będzie potrzebne – ani szmatki, ani mięso, ani mleko. Dlatego jeśli zostanie w budżecie czy państwowej kieszeni ostatni rubel, to należy go wydać na bezpieczeństwo naszego narodu – podkreślił.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje