"Nikt nie może powiedzieć: nie chcemy muzułmanów albo nie chcemy czarnych"


Luksemburg dąży do zasadniczej zmiany w polityce imigracyjnej Unii Europejskiej - pisze dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Celem Luksemburga, który sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie UE, jest całkowita "europeizacja" postępowania azylowego. Raport specjalny o problemie uchodźców na antenie TVN24 Biznes i Świat.

- Musimy zastanowić się nad logiką obecnego systemu - powiedział minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn w rozmowie z niemiecką gazetą. Szef dyplomacji podkreślił, że pierwszą zasadą, którą powinny kierować się wszystkie kraje UE, jest solidarność. - Żaden kraj członkowski nie może powiedzieć: "nie mamy tradycji przyjmowania uchodźców" - oświadczył Asselborn. Jak zaznaczył, wszystkie kraje muszą dysponować infrastrukturą pozwalającą na przyjęcie osób starających się o azyl. - Nikt nie może powiedzieć: "nie chcemy muzułmanów" albo "nie chcemy czarnych" - dodał minister.

"Europeizacja postępowania azylowego"

Żaden kraj członkowski nie może powiedzieć: 'nie mamy tradycji przyjmowania uchodźców' (...) Nikt nie może powiedzieć: 'nie chcemy muzułmanów' albo 'nie chcemy czarnych' Jean Asselborn

Asselborn opowiedział się nie tylko za systemem obligatoryjnych dla poszczególnych państw kwot uchodźców, co proponowała Komisja Europejska, lecz także za całkowitą europeizacją postępowania azylowego. Jego zdaniem za decyzje o akceptacji bądź odmowie w sprawie wniosków o azyl powinny w całości odpowiadać instytucje unijne. Obecnie decyzje te znajdują się w gestii państw członkowskich UE. Obecny system prowadzi do "niesłychanych różnic w czasie postępowania i liczbie pozytywnych decyzji" - skrytykował szef MSZ Luksemburga. Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO) na Malcie powinien - zdaniem władz Luksemburga - zostać przekształcony w Centralny Europejski Urząd Azylowy czuwający nad równymi standardami w całej UE. Konieczna jest także europejska instancja sądowa. Asselborn zastrzegł, że UE powinna przyjmować tylko osoby prześladowane. - Nie możemy przyjąć wszystkich - dodał. Bruksela powinna - jego zdaniem - podpisać umowy z krajami afrykańskimi, umożliwiające odsyłanie uciekinierów, którzy nie dostali azylu. Z inicjatywy Luksemburga 14 września odbędzie się spotkanie unijnych ministrów odpowiedzialnych za migrację.

[object Object]
Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z GrecjiElemosineria Apostolica
wideo 2/23

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: