Wziął masaż, po czym kazał rozstrzelać 10 Polaków. Dzienniki Himmlera

Hitler stał na czele III Rzeszy od 1933 do 1945 roku
Hitler stał na czele III Rzeszy od 1933 do 1945 roku
Reuters Archive
Na zdjęicu: Himmler w czasie wizyty w Dachau. Szef SS był jednym z głównych współpracowników Adolfa Hitlera Reuters Archive

W Centralnym Archiwum Ministerstwa Obrony w Podolsku pod Moskwą znaleziono uważane za zaginione dzienniki szefa SS Heinricha Himmlera. Zapiski, datowane na lata 1938, 1943 i 1944, są przygotowane do publikacji z komentarzami historyków.

Na ponad tysiącu stron z niezwykłą skrupulatnością zostało opisane codzienne życie zbrodniarza. Fragmenty dzienników publikuje niemiecki tabloid "Bild". Informacje o okrucieństwach i wizytach w obozach zagłady przeplatają się z opisami codziennych czynności: posiłków, rozrywek czy wieczornych spacerów.

W jednym ze wpisów pojawia się wzmianka, że przed zleceniem rozstrzelania 10 Polaków wziął masaż. Wspominał też - jak to ujął - smaczny posiłek zjedzony w obozie w Buchenwaldzie.

W kolejnym jest mowa o bankiecie, jaki urządzono dla Himmlera z okazji wizyty w Sobiborze. Wcześniej miał okazję przekonać się, jak "efektywnie" odbywa się gazowanie więźniów obozu. Wskazywał też m.in., że w Auschwitz potrzebne są nowe psy, wytrenowane tak, by "były w stanie rozszarpać każdego oprócz strażników".

Zostaną wydane

Dzienniki są przygotowywane do publikacji w przyszłym roku. Mają być opatrzone komentarzami historyków z Niemieckiego Instytutu Historycznego w Moskwie.

Historycy badali wcześniej dzienniki Himmlera z lat 1941, 1942 i 1945, ale byli nieświadomi istnienia tych niedawno odnalezionych. Zapiski zginęły w zawierusze panującej po klęsce III Rzeszy. Jak się okazało, trafiły do Podolska.

Himmler, jeden z najważniejszych hitlerowskich przywódców i zbrodniarzy wojennych, odegrał główną rolę w tworzeniu aparatu terroru w krajach okupowanych i przeprowadzeniu zagłady Żydów. Był szefem SS, Gestapo, policji i ministerstwa spraw wewnętrznych. Znany ze swojej bezwzględności, bez wahania podpisywał wyroki śmierci. Został schwytany przez aliantów na północy Niemiec. Pod fałszywym nazwiskiem usiłował uciec z kraju. Popełnił samobójstwo w maju 1945 r.

Jak zauważa BBC, znalezione dzienniki mają dla historyków ogromną wartość, porównywalną z zapiskami ministra propagandy III Rzeszy Josepha Goebbelsa.

Autor: kg//gak / Źródło: PAP, Daily Mail, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Bundesarchiv/Wikipedia