Niemcy nie chcą Turków w Unii. Większość przeciwna zniesieniu wiz


Niemal dwie trzecie Niemców sprzeciwia się zniesieniu przez Unię Europejską wiz dla obywateli Turcji - pokazuje sondaż przeprowadzony dla niemieckiej telewizji ARD. Przyspieszenie liberalizacji wizowej jest jednym z uzgodnień unijno-tureckiego planu w sprawie zahamowania nielegalnej imigracji.

Większość Niemców ocenia krytycznie proponowaną przez Komisję Europejską liberalizację wizową dla obywateli tureckich. Według sondażu dla niemieckiej telewizji ARD 62 proc. badanych jest jej przeciwna, a 33 proc. ją popiera. Sondaż przeprowadzono w poniedziałek i wtorek na reprezentatywnej grupie ok. tysiąca Niemców.

Turcja: spełniamy wszystkie warunki

Tymczasem w środę turecki minister ds. europejskich stwierdził, że jego kraj spełnił już wszystkie 72 unijne kryteria zniesienia wiz do strefy Schengen dla swych obywateli. - Komisja Europejska zakłada, że Turcja do końca czerwca spełni zaległe kryteria liberalizacji wizowej - przyznał wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans.

Komisarz ocenił, że Turcja dokonała imponujących postępów w przeprowadzaniu reform, które są warunkiem liberalizacji wizowej, ale Ankara musi jeszcze spełnić pięć z 72 kryteriów. Dotyczą one walki z korupcją, zawarcia porozumienia o współpracy z Europolem, współpracy sądowniczej ze wszystkimi krajami UE, dostosowania do unijnych regulacji dotyczących ochrony danych i zmiany przepisów dotyczących walki z terroryzmem.

Porozumienie UE-Turcja

Przyspieszenie liberalizacji wizowej było jednym z uzgodnień unijno-tureckiego planu w sprawie zahamowania nielegalnej imigracji. Obok ożywienia negocjacji w sprawie przystąpienia Turcji do UE było to jedno z ustępstw, jakie uzyskała Ankara w zamian za współpracę z Unią w rozwiązywaniu kryzysu migracyjnego.

Od kwietnia, zgodnie z porozumieniem z Unią, Turcja przyjmuje z powrotem nielegalnych migrantów przedostających się na greckie wyspy. Dzięki temu liczba imigrantów przeprawiających się przez Morze Egejskie znacząco spadła.

Autor: mm//rzw / Źródło: ARD, PAP

Tagi:
Raporty: