Sfałszowała swoje CV. Zrzekła się poselskiego mandatu

Petra Hinz zasiadała w Bundestagu od 2005 rokuwiki (CC BY-SA 4.0) | Foto-AG Gymnasium Melle

Petra Hinz, deputowana do niemieckiego Bundestagu z Essen złożyła mandat. Swoją decyzję ogłosiła po tym, jak na jaw wyszły informacje, że sfałszowała część dotyczącą wykształcenia w swoim życiorysie.

Według oficjalnych informacji zamieszczonych na stronie Bundestagu, Hinz - parlamentarzystka od 11 lat - miała zdać maturę w 1984 roku, a następnie w latach 1985-1995 r. ukończyć dwa kierunki: prawo oraz nauki o państwie. Studia - według informacji - miały być zakończone dwoma egzaminami państwowymi. Niemieccy dziennikarze udowodnili, że Hinz nie zdała nawet matury. Miała również wykonywać zawód prawnika w licznych organizacjach i fundacjach.

O sfałszowanym życiorysie dowiedziała się jako pierwsza lokalna gazeta w Essen "Informer Magazin". Dziennikarze skierowali do deputowanej SPD szereg pytań związanych z jej karierą. Także w środę Hinz poinformowała przewodniczącego Bundestagu - Norberta Lammerta - o swoim odejściu. W piśmie skierowanym do Lammerta poprosiła "o wyznaczenie możliwie jak najszybszego spotkania w cztery oczy", żeby móc wyjaśnić powody złożenia mandatu. Prawnik Hinz napisał, że polityk SPD "z całego serca prosi swoich towarzyszy, współpracowników, przyjaciół i rodzinę, a także ogół społeczeństwa, o wybaczenie, że nadużyła ich zaufanie". Dodał, że oświadczył, iż parlamentarzystka nie miała wystarczającej "odwagi cywilnej", by przyznać się do oszustwa.

"Przez 30 lat wodziła nas za nos"

Władze SPD w okręgu Essen, z którego Hinz otrzymała mandat poselski, zapowiedziały natychmiastowe wyciągnięcie konsekwencji wobec 54-letniej polityk.

- Jesteśmy wszyscy zszokowani tym, że Petra Hinz przez 30 lat wodziła nas za nos - powiedział szef organizacji SPD w Essen Thomas Kutschaty.

Za niecały roku w Niemczech odbędą się wybory regionalne, które mogą mieć duży wpływ na wybory do Bundestagu na jesieni 2017 roku. Oszustwo może odbić się niekorzystnie na wyniku partii, która przeżywa kryzys, a w sondażach dostaje niewiele ponad 20 proc. poparcia.

SPD jest partią, do której należą też osoby o wykształceniu podstawowym i zawodowym, a brak studiów wyższych czy nawet matury nie jest przeszkodą w karierze.

Autor: tmw\mtom / Źródło: Die Welt, Die Zeit, PAP

Źródło zdjęcia głównego: wiki (CC BY-SA 4.0) | Foto-AG Gymnasium Melle