Nie wystarczy pieniędzy na myśliwce. Kryzys zacznie się za kilka lat

Lockheed Martin promuje swoje nowe samoloty
Lockheed Martin promuje swoje nowe samoloty
Lockheed Martin
Nowych myśliwców będzie za mało, aby zastąpić stare w takiej samej liczbieLockheed Martin

Bez zwiększenia budżetu lotnictwa, po 2021 roku nie wystarczy pieniędzy na utrzymanie wymaganej liczby myśliwców - twierdzi Pentagon w swoim najnowszym raporcie na temat potencjału sił powietrznych USA. To efekt tego, że Kongres nakazał wojsku utrzymywać w służbie 1,9 tysiąca myśliwców, wbrew rekomendacjom samych wojskowych.

Amerykańskie lotnictwo (USAF) dysponuje obecnie ponad dwoma tysiącami różnych samolotów kwalifikowanych jako myśliwskie, od szturmowych A-10 po dopiero wprowadzane do służby wielozadaniowe F-35. Dodatkowy tysiąc maszyn ma US Navy i Korpus Piechoty Morskiej.

Problem w tym, że w nadchodzących latach trzeba będzie wycofywać ze służby coraz więcej samolotów należących do USAF. Według dzisiejszych planów będą to wszystkie A-10, oraz najstarsze F-15 i F-16. W ich miejsce do służby będą wchodzić tylko F-35, które są jednak drogie. Jest więc nieuniknione, że będzie ich mniej niż starszych i tańszych maszyn.

Trudna przyszłość USAF

Według Pentagonu, do kryzysu dojdzie w 2021 roku. Liczba myśliwców spadnie wówczas poniżej 1,9 tysiąca a właśnie tyle Kongres nakazał utrzymywać w USAF. Politycy uczynili to pomimo zastrzeżeń wojskowych, według których trzymanie się kurczowo takiego limitu jest nierealne. Kongres chce jednak zmusić Pentagon do większego wysiłku i "optymalizowania” swoich wydatków.

Politycy naciskają również na wznowienie produkcji najnowocześniejszych myśliwców F-22, którą zarzucono w 2008 roku ze względu na koszty i brak porównywalnych rywali na świecie. Wojskowi twierdzą jednak nieustannie, że nie ma o tym mowy, bo cena takiego rozwiązania byłaby gigantyczna i zaowocowałaby koniecznością przyśpieszonego wycofania ze służby dodatkowych starszych samolotów i ograniczenia produkcji F-35.

Według raportu Pentagonu po 2021 roku będzie tylko gorzej. Najniższy poziom posiadanych myśliwców ma zostać osiągnięty w 2031 roku, kiedy będzie ich mniej niż 1,5 tysiąca - przy założeniu, że plany budżetowe Pentagonu i sytuacja międzynarodowa nie ulegną dramatycznym zmianom. W porównaniu do innych wojsk świata to i tak będzie to armada, ale jak na to, do czego przyzwyczaili się Amerykanie, będzie to najmniej od okresu międzywojennego.

Autor: mk/ja / Źródło: airforcetimes.com, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lockheed Martin