Netanjahu u cichego sojusznika w Moskwie: nie oddamy Wzgórz Golan


Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył podczas wizyty w Moskwie, że jego kraj nigdy nie zwróci Syrii Wzgórz Golan, które okupował w czasie wojny sześciodniowej i formalnie anektował w 1981 r.

- Jeśli chodzi o Wzgórza Golan, nie powinniśmy powracać do czasów, kiedy nasze osiedla i nasze dzieci były atakowane z tego terytorium - oświadczył Netanjahu na początku spotkania z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

Na mocy odpowiedniego porozumienia lub bez niego Wzgórza Golan pozostaną częścią suwerennego terytorium Izraela (...) Nadeszła właściwa chwila, aby społeczność międzynarodowa uznała stan faktyczny Benjamin Netanjahu

- Na mocy odpowiedniego porozumienia lub bez niego Wzgórza Golan pozostaną częścią suwerennego terytorium Izraela - mówił premier. - Nadeszła właściwa chwila, aby społeczność międzynarodowa uznała stan faktyczny - dodał. Netanjahu podkreślił, że uczyni wszystko, co w jego mocy, aby zapobiec inwazji państw arabskich podobnej do tej z 1973 roku, kiedy Izrael został zaskoczony podczas wojny Jom Kipur jednoczesnym atakiem Syrii i Egiptu. Wymienił kwestie, które - według jego słów - stanowią dla Izraela granice związane z bezpieczeństwem kraju, jakich nie można przekroczyć. Wskazał m.in. na działania w celu zapobieżenia pozyskaniu przez radykalny libański ruch Hezbollah najnowocześniejszej broni. Izrael czyni również "wszystko, by zapobiec pojawieniu się dodatkowego frontu terroryzmu przeciw nam na Wzgórzach Golan, na granicy z Syrią" - mówił Netanjahu. Zaznaczył też, że celem jego wizyty w Rosji jest pogłębienie koordynacji działań w dziedzinie bezpieczeństwa dla uniknięcia "błędów, nieporozumień i incydentów".

Cisi sojusznicy

Izrael i Rosja informowały o wzajemnej koordynacji i komunikacji w celu przeciwdziałania incydentom podczas kilkumiesięcznej operacji wojskowej, którą Rosja prowadziła w Syrii. Putin i Netanjahu w grudniu zeszłego roku uzgodnili, że oba kraje będą koordynować działania w zwalczaniu terroryzmu. Według Kremla intencją Putina jest oprócz poruszenia w rozmowach z Netanjahu kwestii dotyczących stosunków obu krajów sytuacja w Syrii i uregulowanie konfliktu na Bliskim Wschodzie. Putin spotkał się w poniedziałek z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem, który wyraził pragnienie zwołania międzynarodowej konferencji w sprawie Bliskiego Wschodu.

Abbas w rozmowie z Putinem przypomniał z naciskiem, że celem Palestyńczyków jest utworzenie państwa w granicach z 1967 roku ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie. Palestyńczycy w tym swoim dążeniu zawsze mieli poparcie ze strony Kremla. Liga Arabska już w poniedziałek wyraziła potępienie deklaracji składanych przez Netanjahu w sprawie Wzgórz Golan. W ten sposób ustosunkowała się do przeprowadzonego w niedzielę "historycznego", jak nazwały je izraelskie media, posiedzenia rządu Izraela na Wzgórzach Golan. Arabowie określili je wtedy jako prowokację. W czwartek sekretarz generalny Ligi Arabskiej Nabil al-Arabi zażądał powołania specjalnego trybunału międzynarodowego, który zająłby się sprawą palestyńską.

Autor: mtom / Źródło: PAP