Napływają dziesiątki tysięcy miesięcznie, ale ofiar wyjątkowo mało


- Jest możliwe, podkreślam: możliwe, że okres wielu przypadków śmiertelnych od 2013 roku już się skończył - oznajmiła Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM). Choć przez Morze Śródziemne do Europy nadal przedostają się dziesiątki tysięcy ludzi miesięczne, to od początku roku do 21 maja zginęło "tylko" 1370 osób. Znacznie mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Jak podał rzecznik IOM Joel Millman, podczas podróży przez Morze Śródziemne zginęło w tym roku 1 370 osób, niemal o 25 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Dodał, że tegoroczny bilans obejmuje 13 osób, które zginęły w maju, ale do ich śmierci nie doszło we wschodniej części Morza Śródziemnego.

- Przypisujemy spadek śmiertelnych przypadków wyjątkowo ostremu spadkowi przyjazdów z Turcji do Grecji - powiedział Millman. - Skoro wydaje się, że turecko-grecka trasa została zawieszona, mamy nadzieję, że jest to początek zdrowej strategii zarządzania migracją - dodał.

- Jest możliwe, podkreślam: możliwe, że okres wielu przypadków śmiertelnych od 2013 roku już się skończył i być może zobaczymy bezpieczniejsze lato - wyraził nadzieję rzecznik IOM.

Strumień ludzi przez morze

Do 21 maja do Europy przez Morze Śródziemne w tym roku napłynęło według szacunków IOM 191 134 migrantów i uchodźców. Przypłynęli oni do Włoch, Grecji, Hiszpanii i na Cypr. W tym czasie liczba utonięć na wszystkich śródziemnomorskich szlakach wyniosła 1370, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku utonęły 1792 osoby. W pierwszych czterech miesiącach 2016 roku utonęło blisko 400 migrantów. Natomiast w 2014 roku w samym maju doszło do utonięcia łącznie 330 migrantów, a w zeszłym roku 95. W pierwszych pięciu miesiącach 2015 roku IOM zarejestrowała 1 828 utonięć lub zaginięć migrantów na Morzu Śródziemnym. Zmniejszenie ich liczby w roku bieżącym może być spowodowane większą czujnością u wybrzeży Turcji i Afryki Północnej - podaje IOM. Oddział rzymski organizacji doniósł, ze w ciągu ostatniej doby udaremniono przyjazd do Włoch 2 725 migrantów z Libii. Kolejnych 850 zawróciły władze libijskie. We włoskich portach Według IOM we wtorek spodziewanych jest kilkuset uratowanych migrantów i uchodźców.

Autor: mk/kk / Źródło: PAP

Raporty: