tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Największy satelita-szpieg trafił na orbitę

Amerykańska rakieta Delta IV, w specjalnej konfiguracji do przenoszenia najcięższych ładunków, wyniosła na orbitę tajnego satelitę Narodowego Biura Wywiadu. Przecieki wskazują, że to największy w historii satelita zwiadowczy.

Rakieta wystartowała dwie minuty przed północą w środę z przylądka Canaveral. Po 30 sekundach wspinająca się w górę Delta IV zniknęła w chmurach. Ponieważ ładunek o oznaczeniu NROL-32 jest ściśle tajny, dopiero siedem minut po starcie, kiedy było pewne, że satelita bez problemu dotarł na orbitę, poinformowano o tym w zdawkowym oświadczeniu.

Delta IV tuż po starcie (Fot. Pat Corkery/United Launch Alliance)
Kosmiczne domysły

Informacji o satelicie wyniesionym przez rakietę jest niewiele. We wrześniu sam dyrektor Narodowego Biura Wywiadu uchylił rąbka tajemnicy. - To największy satelita na świecie - powiedział Bruce Carlson.

Inne informacje to już tylko spekulacje i domysły osób zajmujących się tematyką tajnych amerykańskich satelitów szpiegowskich. - Najprawdopodobniej to urządzenie nazywane "Advanced Orion" albo "Mentor", które zbiera sygnały pochodzące z sieci łączności cywilnej i wojskowych - twierdzi Ted Molczan.

Po dotarciu na zakładaną orbitę, satelita najprawdopodobniej rozłoży wielką antenę odbiorczą. - Służy ona do wychwytywania fal radiowych i zbierania danych dla zwiadu elektronicznego. Według dostępnych danych ma około 100 metrów średnicy - twierdzi Molczan.

mk//gak

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza wyborcza. Forum jest wyłączone.

Pozostałe informacje