Najmłodsza laureatka Nagrody Nobla: chciałabym zostać premierem mego kraju


Choć nie ma jeszcze 18 lat stała się symbolem walki dziewcząt o prawo do nauki w krajach islamskich. Malala Yousafzai, autorka bloga i przeciwniczka talibów, w piątek zdobyła Pokojową Nagrodę Nobla. Kim jest "duma Pakistanu", jak nazwał ją premier tego kraju Nawaz Sharif?

Malala, która w 2012 roku została postrzelona przez pakistańskich talibów, jest najmłodszą laureatką Nagrody Nobla. Poprzednim był Australijczyk Lawrence Bragg, który w 1915 roku wraz z ojcem otrzymał wyróżnienie w dziedzinie z fizyki. Miał wówczas 25 lat.

Autorka bloga

17-letnia Pakistanka zasłynęła jako autorka bloga prowadzonego dla BBC, w którym krytycznie wypowiadała się o próbie ustanowienia przez talibów szariatu w dolinie Swat, gdzie mieszkała.

W październiku 2012 roku nastolatka została zaatakowana przez talibów w drodze powrotnej ze szkoły. Przeżyła postrzały w głowę i szyję, i po intensywnej rehabilitacji w Anglii kontynuuje tam edukację. W zeszłym roku Malala Yousafzai przemawiała na forum ONZ, a także otrzymała nagrodę Uniwersytetu Harvarda. Została też uhonorowana przez Parlament Europejski Nagrodą Sacharowa. Dzień po odebraniu nagrody Malala zdradziła CNN swoje polityczne ambicje: - Lekarz może pomóc ograniczonej liczbie ludzi, ale polityk, jeśli tylko dobrze spełnia swe obowiązki, może pomóc wszystkim. Tak, chciałabym zostać premierem mego kraju - powiedziała Malala.

"Główna orędowniczka prawa dziewcząt do edukacji"

W piątek Malala i Kailash Satyarthi, działacz na rzecz praw dzieci w Indiach, otrzymali Pokojową Nagrodę Nobla. Przewodniczący Komitetu Thorbjoern Jagland powiedział, że Satyarthi i Yousafzai zostali uhonorowani za "walkę z ciemiężeniem dzieci i młodych ludzi oraz (za walkę) o prawo wszystkich dzieci do nauki". - Przyczynia się ona do rozwijania 'braterstwa między narodami', które Alfred Nobel wymienia w swoim testamencie jako jedno z kryteriów Pokojowej Nagrody Nobla - czytamy w uzasadnieniu. - Mimo młodego wieku Malala już walczyła przez kilka lat o prawo dziewcząt do edukacji i na swoim przykładzie pokazała, że dzieci i młodzież także mogą przyczynić się do poprawy swojej sytuacji. Robiła to w bardzo niebezpiecznych okolicznościach - napisał Komitet w uzasadnieniu. Nazwał nastolatkę "główną orędowniczką prawa dziewcząt do edukacji".

Autor: kde//kdj / Źródło: PAP