Najcięższa kobieta świata zostanie zoperowana

Kobieta przejdzie operację w Indiach
Kobieta przejdzie operację w Indiach
Google Earth
Rodzina Egipcjanki twierdzi, że waży ona 500 kilogramów. Ma być operowana w IndiachGoogle Earth

Egipcjanka Eman Ahmed Abd El Aty ma zostać przetransportowana do Indii, by przejść tam operację bariatryczną - pisze portal BBC. Jej rodzina twierdzi, że waży ona 500 kilogramów, co oznaczałoby, iż jest najcięższą kobietą na świecie.

36-letnia Egipcjanka Eman Ahmed Abd El Aty ma zostać przetransportowana wyczarterowanym samolotem do Mumbaju. Przeprowadzenia zabiegu podjął się indyjski chirurg bariatra Muffazal Lakdawala.

Ambasada Indii w Kairze początkowo odmówiła wydania kobiecie wizy, ponieważ nie mogła osobiście poprosić o nią w placówce. O sprawie poinformował na Twitterze lekarz i zwrócił swoim wpisem uwagę minister spraw zagranicznych Indii. Szefowa dyplomacji Sushma Swaraj, która sama przebywa obecnie w szpitalu, szybko zareagowała i zaproponowała pomoc.

Rodzina pacjentki twierdzi, że kobieta waży 500 kilogramów i od 25 lat nie opuszcza domu.

Jak zauważa BBC, jeśli podana przez bliskich waga okazałaby się prawdziwa, oznaczałoby to, że Egipcjanka jest najcięższą kobietę na świecie. W Księdze Rekordów Guinnessa ten tytuł przypada Amerykance Pauline Potter, która w 2010 r. ważyła 292 kilogramy.

Doktor Lakdawala wyjaśnił, że zapoznał się z dokumentacją medyczną Egipcjanki i oglądał jej zdjęcia. Na tej podstawie szacuje, że waży ona co najmniej 450 kilogramów.

Lekarz powiedział w rozmowie z BBC, że według rodziny kobiety, Abd El Aty tuż po urodzeniu ważyła 5 kilogramów. Następnie miano u niej zdiagnozować słoniowaciznę - chorobę, która powoduje nasilony obrzęk kończyn i innych części ciała. Jak mówił Lakdawala, zgodnie z relacją bliskich dziewczynka w wieku 11 lat ważyła już tak dużo, że nie mogła samodzielnie stać i musiała poruszać na czworakach.

- Potem doznała udaru, który przykuł ją do łóżka. Od tego czasu nie może opuszczać domu - relacjonował lekarz. Pozostaje pod opieką matki i siostry.

"Mam nadzieję, że uda mi się jej pomóc"

Lakdawala powiedział, że przypadkiem Abd El Aty zainteresowała go jej siostra, która skontaktowała się z nim w październiku. Zaczął zbierać pieniądze, by przetransportować kobietę do Mumbaju. Jej rodzina jest zbyt uboga, by pokryć koszty wyczarterowania samolotu. - Spodziewamy się, że przyleci tu w przyszłym tygodniu, kiedy tylko uda się załatwić wszystkie formalności - wyjaśnił.

Zdaniem lekarza kobieta nie cierpi wcale na słoniowaciznę, a spowodowany otyłością obrzęk limfatyczny, przez który bardzo mocno puchną jej nogi.

Jak wyjaśnił, Egipcjanka będzie musiała spędzić w Mombaju od dwóch do trzech miesięcy. W tym czasie przejdzie operację i rehabilitację. Później będzie mogła wrócić do domu, jednak lekarz prognozuje, że doprowadzenie do spadku wagi poniżej 100 kilogramów zajmie od dwóch do trzech lat.

- Mam nadzieję, że uda mi się jej pomoc. Nie mogę powiedzieć, że jestem o tym przekonany, bo byłoby to przesadą - podkreślił.

Operacje bariatryczne są ostatecznym krokiem leczenia patologicznej otyłości. Dwie najpopularniejsze metody to opaska żołądkowa i bypass żołądka.

Autor: kg/adso / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Dr Muffi Lakdawala