Miesiąc na odpowiedź w sprawie uchodźców. "Kolejny etap procedury" przeciwko Polsce

[object Object]
KE w sprawie relokacji uchodźców EBS
wideo 2/35

Komisja Europejska poinformowała, że przeszła do kolejnego etapu procedury przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom z powodu "niewywiązywania się przez te kraje ze spoczywających na nich obowiązkach związanych z relokacją uchodźców". Wcześniej rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE stwierdził, że skarga Słowacji i Węgier na obowiązkową relokację uchodźców powinna zostać odrzucona.

"Choć Komisja wielokrotnie wzywała te kraje do działania, a w zeszłym miesiącu wszczęła wobec nich postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, Polska, Czechy i Węgry nadal nie wywiązały się ze swoich obowiązków prawnych" - czytamy w komunikacie KE.

Miesiąc na odpowiedź

W środę Komisja Europejska wysłała tak zwane uzasadnione opinie do Polski, Czech i Węgier.

Kraje te mają miesiąc na odpowiedź. Jeśli odpowiedzi te nie nadejdą lub nie będą satysfakcjonujące, Komisja Europejska może skierować sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W ramach programu relokacji kraje Unii Europejskiej zobowiązały się w 2015 roku do przejęcia w ciągu dwóch lat od Grecji i Włoch co najmniej 98 tysięcy uchodźców, aby odciążyć te państwa. Dla każdego unijnego kraju przypisano kwotę uchodźców, którzy mają zostać przyjęci.

Polska i Węgry nie przyjęły w ramach programu ani jednego uchodźcy. Słowacja i Czechy wstrzymały realizację programu, uzasadniając to obawami związanymi z falą islamistycznych zamachów w UE w ostatnich latach.

Skarga odrzucona

Słowacja i Węgry zaskarżyły decyzję o relokacji do Trybunału Sprawiedliwości UE, twierdząc, że jest ona niezgodna z prawem. Polskie władze poparły skargę.

Rzecznik generalny Trybunału Yves Bot odrzucił jednak większość argumentów proceduralnych przedstawionych przez Bratysławę i Budapeszt i uznał, że program relokacji jest odpowiedni.

- Zaskarżona decyzja automatycznie pomaga zdjąć znaczną presję z systemów azylowych Włoch i Grecji po kryzysie migracyjnym z lata 2015 roku i (...) dlatego jest stosowna do osiągnięcia zamierzonego celu - oznajmił w środę Bot.

Ostateczny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE jest oczekiwany po letniej przerwie, najpóźniej jesienią. Ocena Bota nie jest wiążąca dla sędziów, ale wyroki Trybunału w Luksemburgu są zazwyczaj zbieżne z opiniami rzeczników generalnych.

Węgry podtrzymują sprzeciw

Węgry niezmiennie uważają decyzję o obowiązkowej relokacji za niezgodną z unijnym prawem, gdyż taką decyzją nie można odebrać państwu członkowskiemu prawa do samodzielnego określania, kogo chce wpuścić na swoje terytorium, a kogo nie – oznajmił w środę szef MSZ Węgier Peter Szijjarto. - Nie chcemy przyjmować nielegalnych imigrantów. Poczekamy na decyzję sądu - dodał.

KE: relokacja przed wrześniem "wykonalna"

Komisja Europejska zapewniła w środowym komunikacie, że dzięki zobowiązaniom i regularnym transferom "prawie wszystkich państw członkowskich" w czerwcu osiągnięto rekordowy poziom relokacji (ponad 2000 osób z Grecji i prawie tysiąc z Włoch). "Tak więc relokacja wszystkich kwalifikujących się osób przed wrześniem jest wykonalna" - uważa KE.

- Patrząc na osiągnięte dotychczas wyniki, jedno jest jasne: jeśli istnieje polityczna wola, relokacja działa. Teraz musimy dokonać ostatniego kroku, żeby osiągnąć nasz wspólny cel polegający na relokacji do września zdecydowanej większości uprawnionych do tego osób ubiegających się azyl przebywających w Grecji i we Włoszech. W szczególności Włochy są pod ogromną presją, dlatego wzywam wszystkie państwa członkowskie, by wzmogły swoje wysiłki związane z relokacją z Włoch - powiedział komisarz UE ds. migracji Dimitris Avramopoulos.

- UE nie pozostawi krajów posiadających granicę zewnętrzną samych sobie, a Komisja będzie nadal czuwać nad tym, by wszystkie państwa członkowskie wypełniły swoje zobowiązania prawne w zakresie relokacji - dodał, wspominając o działaniach przeciwko Czechom, Węgrom i Polsce.

Komisja pochwaliła jednocześnie te kraje, które "prawie w całości wywiązały się już ze swoich obowiązków w zakresie relokacji". Jak czytamy w komunikacie Malta, Łotwa, a także Norwegia (państwo stowarzyszone w ramach Schengen, które dobrowolnie uczestniczy w tym programie) dokonały już pełnej relokacji przydzielonych im osób przebywających w Grecji, a Szwecja, która rozpoczęła relokację dopiero w czerwcu, dokonała relokacji prawie 60 procent przydzielonych jej osób.

Autor: tas//rzw/jb / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: